Od Żeromskiego do dziś | Finezje literackie | 2/5
Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia, poświęcony znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. W poszczególnych odcinkach poznajemy znanych twórców słuchając fragmentów utworów, niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz przez wypowiedzi bliskich im osób, komentarze krytyków i historyków. W cyklu Od Żeromskiego do dziś z 1998 roku porównywana jest sytuacja inteligencji w czasach Stefana Żeromskiego i obecnie.
Uczestnicy prezentowanej w cyklu audycji starają się dociec przyczyn, dla których istotna niegdyś warstwa inteligencji z czasem utraciła swoją pozycję. Ruch inteligencki dążył do zwiększenia udziału społeczeństwa w rządzeniu, do rozwoju ruchów masowych oraz demokracji – dlaczego więc nie znalazł w tych ruchach miejsca dla siebie? Jak w tym kontekście oceniać skuteczność działań inteligencji? W przedstawianym w odcinku fragmencie tekstu publicystycznego (tytuł nieznany) Stefana Żeromskiego autor opisuje jak wojna zmieniła stosunek wartości pracy umysłowej do pracy fizycznej.
W każdym odcinku cyklu Od Żeromskiego do dziś prezentowany jest fragment dyskusji poświęconej roli polskiej inteligencji od czasów Stefana Żeromskiego do dziś. W rozmowie udział biorą: historyk Daria Nałęcz, historyk literatury Eligiusz Szymanis i krytyk literacki Tomasz Miłkowski. W kolejnych częściach przytaczane są również fragmenty tekstów publicystycznych Żeromskiego, w których analizuje on sytuację inteligencji po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i porównuje ją z latami wcześniejszymi. Jego przemyślenia stanowią punkt wyjścia do analizy teraźniejszości.
ilustracja: Stefan Żeromski, fot. autor nieznany, Wikimedia Commons, PD
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus