Od Żeromskiego do dziś | Finezje literackie | 1/5
Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia, poświęcony znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. W poszczególnych odcinkach poznajemy znanych twórców słuchając fragmentów utworów, niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz przez wypowiedzi bliskich im osób, komentarze krytyków i historyków. W cyklu Od Żeromskiego do dziś z 1998 roku porównywana jest sytuacja inteligencji w czasach Stefana Żeromskiego i obecnie.
Polska inteligencja odgrywała ważną opiniotwórczą i scalającą rolę podczas zaborów, kiedy społeczeństwo zjednoczone było wspólną ideą wolności. Po odzyskaniu niepodległości jej znaczenie częściowo zmalało. W pierwszym odcinku cyklu na temat zmieniającej się na przestrzeni lat roli polskiej inteligencji dyskutują historyk Daria Nałęcz, historyk literatury, Eligiusz Szymanis oraz krytyk literacki Tomasz Miłkowski. Odcinek rozpoczyna się fragmentem tekstu publicystycznego (tytuł nieznany) autorstwa Stefana Żeromskiego, w którym opisuje on sytuację inteligencji w czasach kształtowania się polskiej państwowości, kiedy to stopniowo zaczęła ją zastępować rozrastająca się grupa urzędników i polityków.
W każdym odcinku cyklu Od Żeromskiego do dziś prezentowany jest fragment dyskusji poświęconej roli polskiej inteligencji od czasów Stefana Żeromskiego do dziś. W rozmowie udział biorą: historyk Daria Nałęcz, historyk literatury Eligiusz Szymanis i krytyk literacki Tomasz Miłkowski. W kolejnych częściach przytaczane są również fragmenty tekstów publicystycznych Żeromskiego, w których analizuje on sytuację inteligencji po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i porównuje ją z latami wcześniejszymi. Jego przemyślenia stanowią punkt wyjścia do analizy teraźniejszości.
ilustracja: Stefan Żeromski, fot. autor nieznany, Wikimedia Commons, PD
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus