Lunatycy Hermanna Brocha | Finezje literackie | 1/5
Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia, poświęcony znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. W poszczególnych odcinkach poznajemy znakomitych twórców słuchając fragmentów utworów, niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz przez wypowiedzi bliskich im osób, komentarze krytyków i historyków. Ten cykl Finezji poświęcony został wielkiej powieści Hermanna Brocha Lunatycy.
W pierwszej części audycji, w rozmowie z Grażyną Gronczewską, autor biografii Hermanna Brocha, filolog, profesor Jakub Lichański, próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak to się stało, że to wielkie, klasyczne dzieło europejskiej literatury modernistycznej ukazało się w polskim przekładzie dopiero po niemal 67 latach od publikacji. Wskazuje po pierwsze na kwestie polityczne, po drugie – na formalne nowatorstwo trzeciej części powieści, po trzecie wreszcie – na niezwykle wyrafinowaną austriacką niemczyznę Brocha, która wymaga od tłumacza nadzwyczajnej kompetencji językowej. Profesor Lichański mówi również o tłumaczeniu powieści autorstwa Sławomira Błauta, poruszając przy okazji dyskutowany z tłumaczem problem właściwego oddania tytułu książki Brocha. Fragment powieści Lunatycy Hermanna Brocha w przekładzie Sławomira Błauta czyta Tomasz Marzecki.
Hermann Broch (ur. 1 listopada 1886 roku w Wiedniu, zm. 30 maja 1951 roku w New Haven, USA) –austriacki prozaik, poeta, dramaturg i filozof kultury, uznawany za jednego z największych pisarzy modernistycznych; jako jeden z pierwszych pisarzy niemieckojęzycznych odrzucił tradycyjne formy narracji i wykorzystał nowe środki wyrazu, m.in. monolog wewnętrzny. Pochodził z zamożnej rodziny żydowskiej. Podjął studia techniczne i rozpoczął pracę w fabryce tekstyliów swojego ojca. W 1909 roku dokonał konwersji na katolicyzm. W 1927 roku sprzedał fabrykę i ponownie podjął studia, tym razem z zakresu matematyki, filozofii i psychologii (1928-31, Uniwersytet Wiedeński). Swoją pierwszą ważną powieść, Lunatyków (1932), opublikował w wieku 45 lat. Aresztowany w 1938 roku po aneksji Austrii przez nazistowskie Niemcy, został uwolniony dzięki interwencji zagranicznych przyjaciół, m.in. Jamesa Joyce’a, po czym emigrował najpierw do Wielkiej Brytanii, a następnie do USA. Tam dokończył swoje najsłynniejsze dzieło Śmierć Wergilego (1945). W 1950 roku został profesorem literatury niemieckiej na Uniwersytecie Yale w New Haven, tam też wkrótce zmarł.
ilustracja: Hermann Broch, fot. autor nieznany, Wikimedia Commons, PD
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus