Dziennik Andrzeja Kijowskiego | Finezje literackie | 3/5
odtwarzaj/zatrzymaj - spacja|
przewiń w przód/przewiń w tył - strzałki prawo/lewo|
głośniej/ciszej - strzałki góra/dół|
jakość - q
Pisarz o potrzebie „wybicia się przeciw prądowi”
Opis materiału
Trzeci odcinek cyklu poświęconego sylwetce Andrzeja Kijowskiego zawiera, obok fragmentów jego Dziennika, czytanych przez Krzysztofa Kołbasiuka, wypowiedź samego pisarza, nagraną we wrześniu 1981 roku. Kijowski opowiada między innymi o swojej pracy w Banku Rolnym, w którym prowadził rejestr kont, i o swoistym przełomie spowodowanym potrzebą wybicia się z masy urzędników, „wybicia się przeciw prądowi, zadokumentowania swojego istnienia indywidualnego, oddzielnego”. Pisarz tłumaczy ową potrzebę lękiem przed śmiercią, śmiertelnością. Na koniec zaś objaśnia swój status jako pisarza politycznego.
Andrzej Kijowski (ur. 29 listopada 1928 roku w Krakowie, zm. 29 czerwca 1985 roku w Warszawie) – krytyk literacki, eseista, prozaik, scenarzysta. Felietonista m.in. „Przeglądu Kulturalnego” i „Tygodnika Powszechnego”. Wieloletni redaktor miesięcznika „Twórczość”. Wydał zbiory szkiców i recenzji Różowe i czarne (1957), Miniatury krytyczne (1961), Arcydzieło nieznane (1964), Szósta dekada (1972). Z jego powieści za najciekawszą uchodzi pisane rytmizowaną prozą Dziecko przez ptaka przyniesione (1968). Opracował scenariusz Wesela Andrzeja Wajdy (1972).
Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia, poświęcony
znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. W
poszczególnych odcinkach poznajemy znanych twórców, słuchając
fragmentów utworów, niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz przez
wypowiedzi bliskich im osób, komentarze krytyków i historyków. Niniejszy
cykl poświęcony został Dziennikowi Andrzeja Kijowskiego.
ilustracja: Andrzej Kijowski, fot. Andrzej Tadeusz Kijowski, Wikimedia Commons, CC BY
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus