Dziecięce wyliczanki i wiersze naszego dzieciństwa | Finezje literackie |1/5
Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia, poświęcony znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. Bohaterów poszczególnych odcinków poznajemy przez fragmenty ich utworów – niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz poprzez wypowiedzi bliskich im osób. Cykl Dziecięce wyliczanki i wiersze naszego dzieciństwa pozwala nam przypomnieć sobie wiersze i rymowanki, których każdy uczył się jako dziecko.
Dziecięce wierszyki nie muszą mieć sensu, zapełniają je zmyślone postacie i nieprawdopodobne sytuacje, są za to śmieszne, a w ich rytm można się bawić i grać w rozmaite gry. Doktor Jadwiga Zacharska opowiada o historii twórczości dla dzieci oraz o tej wymyślanej przez dzieci. Mówi również o tym, w jaki sposób zmieniał się sposób myślenia o dziecku i dzieciństwie w XIX oraz XX wieku, który został przez Ellen Key określony jako „stulecie dziecka”. Znane wszystkim wiersze i rymowanki możemy przypomnieć sobie słuchając Na wyspach Bergamutach Jana Brzechwy, Przygód Sindbada Żeglarza Bolesława Leśmiana, O żeglarzach Dżamblach Edwarda Leara oraz Siała baba mak i Uciekła mi przepióreczka.
Twórczość dla dzieci rozwinęła się w XIX wieku – to wtedy dzieci przestały być traktowane jak „mali dorośli”, zmienił się sposób myślenia o dzieciństwie. Ten ukłon w stronę najmłodszych spowodował, że pisarze i poeci zaczęli pisać również dla nich, starając się naśladować dziecięcy sposób myślenia, mówienia i zachowania. Dzieci chętnie słuchają zabawnych, rymowanych wierszyków, które często pomagają im w zrozumieniu otaczającego świata. Podczas zabaw tworzą one również własne rymowanki i wyliczanki, wiele z nich na stałe weszło do kanonu zabaw dziecięcych. W każdym z pięciu odcinków audycji prezentowane są wiersze, rymowanki i wyliczanki, a doktor Jadwiga Zacharska opowiada o dziecięcej twórczości.
ilustracja: fot. Amber DeGrace, Flickr, CC BY
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus