Wokół Bertolta Brechta | Finezje literackie | 2/5
W drugiej części wykładu Andrzej Znaniecki kontynuuje wątek wpływu pisarstwa i teatru Bertolta Brechta na twórczość polskich poetów z lat 50. i 60. Usłyszmy fragmenty takich utworów jak: Pytania czytającego robotnika, O biednym B.B., 1940 i W mrocznych czasach.
Bertolt Brecht (ur. 10 lutego 1898 roku w Augsburgu, zm. 14 sierpnia 1956 roku w Berlinie) był niemieckim pisarzem, dramaturgiem, inscenizatorem, poetą. Kontynuator teatru politycznego Erwina Piscadora, sam bardzo zaangażowany; scena była dla niego miejscem realnych rekonstrukcji społeczeństwa bez używania zbędnych estetycznych środków. Pojmował teatr jako laboratorium, w którym zasadniczą rolę odgrywał eksperyment; scena miała odtworzyć warunki codziennego życia i jego relacji. Niewątpliwie w jego przemyśleniach widoczne są wpływy marksizmu, jak pisała Erika Fischer:
- Marksowska teoria społeczna pozwoliła Brechtowi sformułować dokładnie te tematy, które jego teatr powinien przetestować aby sprawdzić ich prawdziwość i jednocześnie wyizolować elementy pociągające za sobą odpowiedzialność.
Bertolt Brecht przyczynił się do powstania teatru epickiego, w którym widz nie ma podążać za uczuciami, ale krytycznie myśleć. Do jego najbardziej znanych tekstów należą: Człowiek jak człowiek, Opera za trzy grosze, Życie Galileusza, Matka Courage i jej dzieci.
Andrzej Zaniewski (ur.1939) – polski poeta i prozaik. Absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Autor wielu tomów poezji i prozy.
Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia, poświęcony znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. Bohaterów poszczególnych odcinków poznajemy przez fragmenty ich utworów – niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz poprzez wypowiedzi bliskich im osób a także komentarze krytyków. Ten cykl Finezji literackich poświęcony został twórczości Bertolta Brechta.
ilustracja: Bertolt Brecht, fot. Jörg Kolbe, Wikimedia Commons, PD
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus