Warszawa w powieści polskiej | Finezje literackie | 4/5
Niniejszy cykl poświęcony został obrazowi Warszawy w polskiej prozie.
W tym odcinku profesor Jadwiga Zacharska opowiada o układzie przestrzennym i znaczących miejscach Warszawy, takich jak słynne ogrody, arterie i place, a także o dawnych podwarszawskich miejscowościach letniskowych, które z czasem stały się dzielnicami miasta, jak np. Mokotów, w którym Tuśka Żebrowska z Sezonowej miłości Gabrieli Zapolskiej spędzała wakacje. W audycji jest też mowa o „wyprawach na Pragę” (takich jak np. przedsięwzięta przez bohaterów Dziedzictwa Zofii Kossak-Szczuckiej), która aż do początków XX wieku pozostawała miejscami bezludna i pozbawiona dróg, stanowiąc w dużej mierze skupiska małomiasteczkowych zabudowań. W audycji pojawiają się fragmenty Komediantki Władysława Reymonta oraz Dziedzictwa Zofii Kossak-Szczuckiej, które czyta Józef Jaworski.
Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia, poświęcony
znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. W
poszczególnych odcinkach poznajemy znanych twórców, słuchając
fragmentów utworów, niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz przez
wypowiedzi bliskich im osób, komentarze krytyków i historyków.
ilustracja: Warszawa, fot. Photoglob AG, Wikimedia Commons, PD
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus