Mini wykłady o maxi sprawach | Finezje literackie | 1/5
W pierwszej audycji cyklu filozof religii, profesor Zbigniew Mikołejko, mówi o miejscu, jakie Leszkowi Kołakowskiemu należałoby przypisać pośród innych filozofów. Jak zauważa religioznawca, Kołakowski nie należy do filozofów „systemowych”, ale jest myślicielem, który swoją misją uczynił raczej prowadzenie krytycznego dialogu zarówno z tradycją filozoficzną, jak i tradycją europejskiej kultury. Wypowiedzi profesora Mikołejki przeplatają się z fragmentami mini-wykładu Leszka Kołakowskiego O sławie, które czyta Stanisław Załuski.
Leszek Kołakowski (ur. 23 października 1927 w Radomiu, zm. 17 lipca 2009 w Oksfordzie) – wybitny polski filozof współczesny, zajmujący się głównie historią idei (współtwórca warszawskiej szkoły historyków idei), filozofią religii i kultury. Był również wykładowcą akademickim, eseistą i prozaikiem. Studiował filozofię na Uniwersytecie Łódzkim, a następnie na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie rozpoczął karierę naukową i gdzie otrzymał tytuł profesora. Początkowo zdeklarowany komunista i członek partii, który m.in. przyczynił się do odsunięcia od prowadzenia wykładów profesora Władysława Tatarkiewicza, z czasem stał się jednym z najbardziej przenikliwych krytyków systemu i w 1966 roku za krytykę władz został usunięty z partii, a dwa lata później, w związku z udziałem w wydarzeniach marcowych – pozbawiony prawa wykładania i publikowania. Udał się wówczas na emigrację, ostatecznie osiadając w Anglii, gdzie w latach 1972–1991 wykładał w oksfordzkim All Souls College i gdzie mieszkał do śmierci. Zwieńczeniem przemyśleń Kołakowskiego na temat ideologii marksistowskiej stało się jego najbardziej znane dzieło, wydane nakładem Instytutu Literackiego w Paryżu Główne nurty marksizmu. Powstanie – rozwój – rozkład (1976-78). Stopniowo jego zainteresowania zaczęły ewoluować w stronę filozofii kultury, filozofii religii oraz etyki. Napisał m.in: Kulturę i fetysze (1967), Obecność mitu (1972), Husserl i poszukiwanie pewności (pol. 1990), Jeśli Boga nie ma… (1982, pol. 1987) i Horror metaphysicus (1988, pol. 1990). W 1996 roku nagrał dla Telewizji Polskiej 30 cieszących się ogromną popularnością mini-wykładów, z których każdy poświęcony był ważnemu zagadnieniu szeroko pojętej filozofii kultury (m.in. władzy, tolerancji, odpowiedzialności zbiorowej, wolności, sławie czy kłamstwu), które zostały następnie wydane w formie książkowej jako Mini wykłady o maxi sprawach. Jest pierwszym laureatem prestiżowej Nagrody im. Johna Klugego – amerykańskiego Nobla w dziedzinie nauk humanistycznych (2003) oraz Kawalerem Orderu Orła Białego (1997).
Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia, poświęcony znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. W poszczególnych odcinkach słuchamy fragmentów utworów oraz wypowiedzi krytyków literackich, historyków czy ludzi kultury etc. W niniejszym cyklu, poświęconym filozofii Leszka Kołakowskiego, można posłuchać fragmentów jego Mini wykładów o maxi sprawach.
ilustracja: Leszek Kołakowski, fot. Mariusz Kubik, Wikimedia Commons, CC BY
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus