Maria Kuncewiczowa | Finezje literackie | 1/5
W pierwszej części prowadzonej przez Kaję Kamińską audycji poświęconej Marii Kuncewiczowej pisarka, w nagraniu archiwalnym z 1972 roku, mówi o swoim domu w Kazimierzu nad Wisłą, „domu fantomów i natury”. Z fascynacją i miłością do detalu opowiada o dziwnych, tajemniczych rzeczach, jakie pojawiały się w jej mieszkaniach, o przedmiotach budujących atmosferę, takich jak piec huculski czy sczerniała od starości drewniana podłoga, o rzeczach przechowujących wspomnienia osób, które odeszły (jak drzeworyt przedstawiający nieistniejącą już lubelską synagogę, który był jej pamiątką po bracie).
Maria Kuncewiczowa (ur. 30 października 1895 roku w Samarze w Rosji, zm. 15 lipca 1989 w Kazimierzu Dolnym) – pisarka ceniona za znakomite, głębokie studia psychologiczne postaci. Studiowała literaturę francuską na uniwersytecie w Nancy, filologię polską w Krakowie i Warszawie, a także śpiew w konserwatoriach w Warszawie i Paryżu. Laureatka Złotego Wawrzynu Polskiej Akademii Literatury z 1938 roku. Część życia spędziła za granicą – we Francji, Anglii i Stanach Zjednoczonych; wykładała literaturę polską na uniwersytecie w Chicago. Ostatnie lata życia spędziła w Kazimierzu nad Wisłą. Autorka m.in. Dwóch księżyców (1933), Cudzoziemki (1936), Tristana 1946 (1967) i Fantomów (1971).
Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia
poświęcony znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom
literackim. W poszczególnych odcinkach poznajemy znakomitych twórców
słuchając fragmentów utworów, niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz
przez wypowiedzi bliskich im osób, komentarze krytyków i historyków. Ten
cykl poświęcony został współtwórczyni polskiej powieści
psychologicznej, Marii Kuncewiczowej (1895-1989).
ilustracja: fot. Jo Naylor, Flickr, CC BY
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus