Do potomnego | Finezje literackie | 4/5
Profesor Andrzej Gronczewski opowiada o wpływie tragicznego czasu wojny na twórczość ówczesnych poetów. Jak sam mówi, dążyli oni do tego, aby ten czas nie był pusty i martwy dla kultury. W atmosferze grozy i przerażenia w ich wyobraźni powstawały żywe do dziś, imponujące światy i obrazy. W audycji wysłuchać możemy wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego: Polacy, Śnieg jako wieko żelazne opadnie… oraz Wiatr.
Cykl Do potomnego poświęcony został młodym poetom okresu wojny i okupacji. W kolejnych odcinkach profesor Andrzej Gronczewski opowiada o ich wyborach, postawie moralnej, dylematach oraz o tym, w jaki sposób specyficzny czas, w którym dorastali i umierali wpłynął na twórczość poetów-żołnierzy. Każdy odcinek rozpoczyna się fragmentem Promethidiona Cypriana Kamila Norwida. W poszczególnych częściach recytowane są utwory Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia, poświęcony znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. W poszczególnych odcinkach poznajemy znanych twórców słuchając fragmentów utworów, niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz poprzez wypowiedzi osób, które ich znały, cytowane fragmenty listów, komentarze krytyków i historyków.
ilustracja: Powstanie Warszawskie, Żołnierze Zgrupowania Radosław, fot. Jerzy Tomaszewski, Wikimedia Commons, PD
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus