Do potomnego | Finezje literackie | 3/5
Kolejny odcinek z cyklu Do potomnego poświęcony został nietypowemu na tle innych kultur zjawisku polskiej solidarności oraz postaw poetów, których młodość przypadła na czas wojny. Według profesora Andrzeja Gronczewskiego pokolenie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego cechowała rezygnacja z indywidualizmu na rzecz wspólnoty oraz niezwykła intensywność życia. Jeden miesiąc był dla nich jak rok, a rok – jak cała epoka. Gdyby ci starcy w ciałach młodych ludzi przetrwali wojnę – czy takie zwyczajne, powolne życie dawałoby im spełnienie? Odcinek, podobnie jak pozostałe, rozpoczyna fragment Promethidiona Cypriana Kamila Norwida, czytany jest w nim również fragment dziennika poety, dramaturga i publicysty Andrzeja Trzebińskiego oraz fragment jego listu do zmarłego w 1943 roku przyjaciela Wacława Bojarskiego.
Cykl Do potomnego poświęcony został młodym poetom okresu wojny i okupacji. W kolejnych odcinkach profesor Andrzej Gronczewski opowiada o ich wyborach i postawie moralnej, dylematach i o tym, w jaki sposób specyficzny czas, w którym dorastali i umierali wpłynął na twórczość poetów-żołnierzy. Każdy odcinek rozpoczyna się fragmentem Promethidiona Cypriana Kamila Norwida. W poszczególnych częściach recytowane są utwory Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia, poświęcony
znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim.
Bohaterów poszczególnych odcinków poznajemy przez fragmenty ich utworów –
niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz poprzez wypowiedzi bliskich im
osób. Cykl Do potomnego poświęcony jest pokoleniu pisarzy i poetów czasu wojny i okupacji.
ilustracja: Powstanie Warszawskie, Żołnierze Zgrupowania Radosław, fot. Jerzy Tomaszewski, Wikimedia Commons, PD
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus