Człowiek i kamienie | Finezje literackie | 5/5
O Nowym Jorku opowiada dziennikarka, publicystka i tłumaczka Renata Gorczyńska. Mówi ona o wielokulturowości i społecznych dysproporcjach, które charakteryzują to miasto. Stało się ono domem dla emigrantów z całego świata, który stworzyli tu swoje własne etniczne enklawy, co kształtuje niepowtarzalną atmosferę tego miejsca. Dziennikarka opowiada o znanych punktach na miejskiej mapie Nowego Jorku, jakimi są np. Central Park lub Greenwich Village. W tym pierwszym jak w soczewce skupiają się nowojorskie kontrasty – można tam spotkać zarówno jeżdżących konno bogaczy, ludzi spędzających czas w licznych kawiarniach i restauracjach, jak i bezdomnych, dla których park stał się noclegownią. Odcinek kończy się opisem Greenwich Village z książki Ciało i kamień – człowiek i miasto w cywilizacji Zachodu autorstwa Richarda Sennetta – jest to jedna z najsłynniejszych dzielnic Nowego Jorku, w której niegdyś chętnie osiedlali się artyści i intelektualiści.
Cykl Człowiek i kamienie poświęcony jest relacjom, które zachodzą pomiędzy sposobami organizacji miast a ich mieszkańcami. Poznajemy życie w starożytnych miastach greckich i rzymskich, dowiadujemy się, w jaki sposób były one budowane, na jakie trudności narażeni byli zamieszkujący je ludzie i dlaczego przedkładali oni życie w miastach nad życie na wsi. Przenosimy się do tajemniczej Wenecji, majestatycznego Rzymu oraz do pełnego kontrastów Nowego Jorku. Punktem wyjścia do rozważań na temat cywilizacji miejskiej jest wielokrotnie cytowana w audycji książka Richarda Sennetta Ciało i kamień – człowiek i miasto w cywilizacji Zachodu.
Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia, poświęcony znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. W poszczególnych odcinkach poznajemy znanych twórców, słuchając fragmentów utworów – niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz przez wypowiedzi bliskich im osób, komentarze krytyków i historyków. Cykl Człowiek i kamienie z 1997 roku poświęcony został cywilizacji miejskiej.
ilustracja: WikimediaCommons, PD
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus