Człowiek i kamienie | Finezje literackie | 3/5
Papirolog profesor Adam Łukaszewicz wprowadza słuchaczy w miejski świat starożytnego Rzymu. Poznajemy wady i zalety mieszkania w starożytnym mieście – jego mieszkańcy narażeni byli na nieustanny hałas, ciasnotę, brak higieny i fatalne warunki mieszkaniowe. Z drugiej jednak strony mieli możliwość uczestnictwa w życiu publicznym, w wielkich widowiskach, igrzyskach, zyskiwali łatwiejszy dostęp do kultury i rozrywki. Część mieszkańców starożytnych miast greckich i rzymskich utrzymywała się z podmiejskich posiadłości, przedstawiciele możnych rodów chętnie spędzali czas w swoich wiejskich rezydencjach – nie da się więc mówić o miastach jako o zupełnie samodzielnych organizmach, nawet w przypadku greckich miast-państw, choć nazwa ta niesłusznie sugeruje ich całkowitą niezależność i odrębność.
Cykl Człowiek i kamienie poświęcony jest relacjom, które zachodzą pomiędzy sposobami organizacji miast a ich mieszkańcami. Poznajemy życie w starożytnych miastach greckich i rzymskich, dowiadujemy się w jaki sposób były one budowane, na jakie trudności narażeni byli zamieszkujący je ludzie i dlaczego przedkładali oni życie w miastach nad życie na wsi. Przenosimy się do tajemniczej Wenecji, majestatycznego Rzymu oraz do pełnego kontrastów Nowego Jorku. Punktem wyjścia do rozważań na temat cywilizacji miejskiej jest wielokrotnie cytowana w audycji książka Richarda Sennetta Ciało i kamień – człowiek i miasto w cywilizacji Zachodu.
Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia, poświęcony znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. W poszczególnych odcinkach poznajemy znanych twórców, słuchając fragmentów utworów, niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz przez wypowiedzi bliskich im osób, komentarze krytyków i historyków. Cykl Człowiek i kamienie z 1997 roku poświęcony został cywilizacji miejskiej.
ilustracja: WikimediaCommons, PD
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus