Adolf Rudnicki | Finezje literackie | 2/5
W drugiej audycji z cyklu poświęconego pisarzowi Adolfowi Rudnickiemu prozaik i krytyk literacki Piotr Kuncewicz opowiada o zbiorze opowiadań Szekspir, który miał stać się częścią zapowiadanego, lecz niedokończonego cyklu Epoka pieców. Zwraca przy tym uwagę na bardzo surowy, zobiektywizowany styl pisanych tuż po wyzwoleniu utworów pisarza. Mówi też o późniejszym cyklu Niebieskie kartki i o fascynacji Rudnickiego filmem i telewizją jako mediami obdarzonymi większą siłą niż słowo pisane. Piotr Fronczewski czyta kolejny fragment wojennego opowiadania Moja czarna broda z omawianego zbioru Szekspir – o wojnie jako „czasie fetyszów” i o granicach międzyludzkiej solidarności w czasie wojennego koszmaru.
Adolf Rudnicki (ur. 22 stycznia 1909 roku w Żabnie, zm. 14 listopada 1990 roku w Warszawie) – prozaik i eseista żydowskiego pochodzenia. Przed II wojną światową pracował jako urzędnik bankowy. Jako żołnierz kampanii wrześniowej trafił do niewoli, później należał do AK i brał udział w powstaniu warszawskim. Do największych jego pisarskich dokonań zaliczają się opowiadania o zagładzie Żydów (Szekspir, 1948; Ucieczka z Jasnej Polany,1949). Obok wojny ważnym motywem jego twórczości jest miłość (Pył miłosny, 1964; Daniela naga, 1978).
Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia poświęcony znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. W poszczególnych odcinkach poznajemy znakomitych twórców słuchając fragmentów utworów, niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz przez wypowiedzi bliskich im osób, komentarze krytyków i historyków. Ten cykl Finezji przybliża słuchaczom twórczość polskiego pisarza żydowskiego pochodzenia, Adolfa Rudnickiego.
ilustracja: żydowscy bojownicy ruchu oporu, Wilno 1942, fot. autor nieznany, Wikimedia Commons, CC BY-SA
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus