Zbrodnia i świętość. Główne problemy literatury XX wieku | Finezje literackie | 5/5
W ostatnim odcinku cyklu Zbrodnia i świętość. Główne problemy etyczne literatury XX wieku poznajemy koncepcję nadczłowieka według Stanisława Przybyszewskiego oraz jego poglądy na temat roli sztuki i artysty. W swoim krótkim wykładzie prof. Maria Szyszkowska tłumaczy również związki pomiędzy nietzscheańską koncepcją śmierci Boga oraz jego spojrzeniem na dobro i zło, a literaturą rosyjską, ze szczególnym uwzględnieniem dzieł Fiodora Dostojewskiego. W audycji czytane są fragmenty Z psychologii jednostki twórczej Stanisława Przybyszewskiego (przeł. Stanisław Hielsztyński, czyt. Henryk Boukołowski), Próchna Wacława Berenta (czyt. H. Boukołowski) oraz Biesów Dostojewskiego (przeł. Zbigniew Podgórzec, czyta H. Boukołowski).
Cykl Zbrodnia i świętość. Główne problemy… z 1996 roku przybliża nam dylematy, którym poświęcali się wielcy pisarze i filozofie XX wieku. Jasny podział na dobro i zło, zbrodnię i świętość zaczął się zacierać, co znalazło odbicie w koncepcji Boga, religii, moralności oraz samego człowieka i jego wolności. W kolejnych odcinkach audycji poznajemy podstawowe pojęcia filozofii i twórczości Stanisława Przybyszewskiego, Fryderyka Nietzschego, Alberta Camusa oraz Fiodora Dostojewskiego.
Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia, poświęcony znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. W poszczególnych odcinkach poznajemy znanych twórców słuchając fragmentów utworów, niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz poprzez wypowiedzi osób, które ich znały, cytowane fragmenty listów, komentarze krytyków i historyków… Tym razem cykl Finezji poświęcony został problemom etycznym, wokół których koncentrowała się XX-wieczna literatura.
ilustracja: Fryderyk Nietzsche, fot. Gustav-Adolf Schultze, Wikimedia Commons, PD
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus