Zbrodnia i świętość. Główne problemy literatury XX wieku | Finezje literackie | 3/5
W kolejnym odcinku cyklu dr Eligiusz Szymanis opowiada o założeniach filozofii egzystencjalnej Alberta Camusa. Na przykładzie eseju Mit Syzyfa, którego fragment przywoływany jest w audycji (przeł. Joanna Guze, czyt. Henryk Boukołowski), tłumaczy on pojęcia wolności, buntu oraz absurdu. W odcinku przytaczany jest również fragment innego eseju Camusa, Człowiek zbuntowany (przeł. J. Guze, czyt. H. Boukołowski).
Albert Camus (ur. 7 listopada 1913 roku w Mondovi w Algierii, zm. 4 stycznia 1960 roku w Villeblevin we Francji) był francuskim prozaikiem, publicystą, eseistą i filozofem. Jest uważany za jednego z najbardziej wpływowych XX-wiecznych intelektualistów. Studiował filozofię i historię kultury antycznej na uniwersytecie w Algierze. Po przeprowadzce do Francji, w czasie II wojny światowej, był uczestnikiem francuskiego ruchu oporu, w pierwszych latach powojennych współredagował pismo Combat. W drugiej połowie lat 40-tych całkowicie odciął się od dziennikarstwa i poświęcił się pisarstwu oraz filozofii. Jest autorem esejów ( m. in. Mit Syzyfa, Człowiek zbuntowany), dramatów (m. in. Kaligula, Stan oblężenia), powieści (Obcy, Dżuma, Upadek, Pierwszy człowiek). Albert Camus jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli egzystencjalizmu w literaturze. W 1957 roku został uhonorowany literacką Nagrodą Nobla. Zginął tragicznie w wypadku samochodowym.
Cykl Zbrodnia i świętość. Główne problemy… z 1996 roku przybliża nam dylematy, którym poświęcali się wielcy pisarze i filozofie XX wieku. Jasny podział na dobro i zło, zbrodnię i świętość zaczął się zacierać, co znalazło odbicie w koncepcji Boga, religii, moralności oraz samego człowieka i jego wolności. W kolejnych odcinkach audycji poznajemy podstawowe pojęcia filozofii i twórczości Stanisława Przybyszewskiego, Fryderyka Nietzschego, Alberta Camusa oraz Fiodora Dostojewskiego.
Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia, poświęcony znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. W poszczególnych odcinkach poznajemy znanych twórców słuchając fragmentów utworów, niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz poprzez wypowiedzi osób, które ich znały, cytowane fragmenty listów, komentarze krytyków i historyków… Tym razem cykl Finezji poświęcony został problemom etycznym, wokół których koncentrowała się XX-wieczna literatura.
ilustracja: Fryderyk Nietzsche, fot. Gustav-Adolf Schultze, Wikimedia Commons, PD
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus