Warszawa walcząca |Finezje literackie | 5/5
W ostatnim odcinku audycji z cyklu Warszawa walcząca poeta i pisarz Jerzy Jurandot, w nagraniu archiwalnym, wspomina pierwsze dni wojny w Warszawie. Podkreśla, że wszyscy spodziewali się wojny, ale byli przekonani, że nie potrwa ona dłużej niż kilka miesięcy, a także, że walki zatrzymają się na granicy polsko-niemieckiej, a w Warszawie życie toczyć się będzie normalnie. Dlatego razem z przyjaciółmi i współpracownikami jeszcze 1 września prowadzili próby w teatrze, szykując się do mającej się odbyć za kilka dni premiery. Jurandot zaznacza, że jest dumny z siebie, iż nie opuścił wtedy Warszawy, mimo presji ucieczki większości mieszkańców. O problemach z wyjazdem z miasta traktuje fragment Dziennika czasu wojny Zofii Nałkowskiej, który słyszymy w audycji w głośnej lekturze Małgorzaty Matuszewskiej. Ponadto będziemy mieli okazję usłyszeć fragment wiersza Ja jestem zła ulica Jana Janiczka, czytany przez Grażynę Barszczewską.
Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia poświęcony znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. W poszczególnych odcinkach poznajemy znanych twórców, słuchając fragmentów utworów, niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz przez wypowiedzi bliskich im osób, komentarze krytyków i historyków. Niniejszy cykl poświęcony został Warszawie w poezji i literaturze z okresu II wojny światowej.
ilustracja: Powstanie Warszawskie, fot. Stefan Bałuk, Wikimedia Commons, PD
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus