Warszawa walcząca | Finezje literackie | 1/5
Na pierwszą audycję cyklu składają się fragmenty archiwalnych nagrań, wierszy i prozy obrazujące napięcie i lęk towarzyszące pierwszym dniom wojny. W audycji słyszymy fragmenty nagrań archiwalnych: komunikatu Polskiego Radia z 1 września 1939 roku o wybuchu wojny (czyta Zbigniew Świętochowski), audycji Tu Polskie Radio Warszawa - 31 sierpnia 1939 z 31 sierpnia 1979 roku. Komunikat o zabiegach dyplomatycznych Wielkiej Brytanii wobec Niemiec czyta Krzysztof Świętochowski, fragment Pieśni o żołnierzach z Westerplatte Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego – Halina Chrobak, fragment Września 1939 nieznanego autora, a także wiersz Alarm Antoniego Słonimskiego – Andrzej Siedlecki. Fragment Dzienników czasu wojny Zofii Nałkowskiej usłyszymy w głośnej lekturze Andrzeja Siedleckiego i Adama Ferency.
Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia poświęcony znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. W poszczególnych odcinkach poznajemy znanych twórców, słuchając fragmentów utworów, niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz przez wypowiedzi bliskich im osób, komentarze krytyków i historyków. Niniejszy cykl poświęcony został Warszawie w poezji i literaturze z okresu II wojny światowej.
ilustracja: Powstanie Warszawskie, fot. Stefan Bałuk, Wikimedia Commons, PD
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus