Umberto Eco | Finezje literackie | 1/6
W pierwszej części audycji usłyszymy Umberto Eco podczas wystąpienia w warszawskim PEN Clubie. Pisarz opowiada o... pisaniu powieści. Jego twórczość z kolei skomentuje profesor Bronisław Geremek. Usłyszymy też fragmenty Drugich zapisków na pudełku od zapałek oraz Imienia róży (teksty w przekładzie Adama Szymanowskiego).
Umberto Eco (1932–2016) – włoski filozof, mediewista, pisarz i felietonista, eseista oraz bibliofil. Czytelnikom i miłośnikom literatury znany zapewne bardziej jako autor bestsellerowej powieści Imię róży czy Zapisków na pudełku od zapałek, natomiast kulturoznawcom i filozofom jako jeden z przedstawicieli strukturalizmu i twórca semiologii, o której pisał w Nieobecnej strukturze. Profesor na Uniwersytecie we Florencji i Bolonii. Uhonorowany licznymi tytułami doktora honoris causa, m. in. przez Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie (1996).
Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia, poświęcony
znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. W
poszczególnych odcinkach słuchamy fragmentów utworów oraz wypowiedzi
krytyków literackich, historyków czy ludzi kultury, etc. Niniejszy cykl
audycji poświęcony został Umberto Eco.
ilustracja: Umberto Eco, fot. Rob Bogaerts / Anefo, Wikimedia Commons, CC BY-SA
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus