Proza żywa Wiesława Myśliwskiego | Finezje literackie | 1/5
Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia poświęcony znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. W poszczególnych odcinkach poznajemy znakomitych twórców słuchając fragmentów utworów, niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz przez wypowiedzi bliskich im osób, komentarze krytyków i historyków. Ten cykl Finezji poświęcony został pisarzowi Wiesławowi Myśliwskiemu.
W pierwszym odcinku audycji, w rozmowie z Grażyną Gronczewską, Wiesław Myśliwski podaje swoje rozumienie terminu „proza żywa”. Rozumie przez to prozę, która „nachyla się ku” mowie codziennej, ku językowi mówionemu, odrzuca zaś literacką konwencję języka pisanego, wraca do źródeł mowy. Zdaniem pisarza konwencjonalizowana polszczyzna pisana, która narodziła się przed niemal dwoma wiekami, nie jest już w stanie oddać doświadczeń współczesnego człowieka. Jest piękna i klarowna, ale sztuczna na tyle, że „świat współczesny w tym języku nie chce się zmieścić”. Dlatego wraca do „mowy żywej”. Nie chodzi tu jednak o czystą reprodukcję tego języka, ale o korzystanie z niego jako z pewnej materii, bazy i ponowne kształtowanie go na potrzeby tekstu literackiego. Fragment powieści Nagi sad Wiesława Myśliwskiego czyta w audycji Henryk Boukołowski.
Wiesław Myśliwski (ur. 25 marca 1932 roku w Dwikozach koło Sandomierza) – prozaik, dwukrotny laureat literackiej nagrody Nike, autor podejmujący głównie tematykę związaną z kulturą i tożsamością chłopską w dobie społecznych i cywilizacyjnych przemian, ale osadzający ją w kontekście uniwersalnych prawd o życiu i świecie. Studiował filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1955-1976 pracował w Ludowej Spółdzielni Wydawniczej w Warszawie jako asystent redaktora, redaktor, kierownik redakcji literatury współczesnej i zastępca redaktora naczelnego. W latach 1975-1999 był redaktorem naczelnym kwartalnika Regiony, w latach 1993-1999 – także dwutygodnika kulturalnego Sycyna. W latach 1971-1983 należał do Związku Literatów Polskich. Mieszka w Warszawie. Autor m.in. Nagiego sadu (1967), Kamienia na kamieniu (1984), Widnokręgu (1996) oraz Traktatu o łuskaniu fasoli (2006). Jego książki przetłumaczono na kilkanaście języków.
ilustracja: Wiesław Myśliwski, fot. Mariusz Kubik, Wikimedia Commons, CC BY-SA
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus