Pieśń niepodległa | Finezje literackie | 4/5
W czwartej audycji cyklu literaturoznawca Andrzej Zieniewicz opowiada o wojennej poezji Leopolda Staffa i Józefa Wittlina. Wiersze Staffa charakteryzuje badacz jako ironiczne, pozbawione religijno-mesjanistycznego nalotu, jak to miało miejsce u Ostrowskiej. W Hymnach Wittlina, które zostały wydane w 1920 roku, Zieniewicz dopatruje się natomiast bardziej uniwersalnej, głębszej refleksji, możliwej po wygaśnięciu euforii zwycięstwa. Żołnierz Wittlina, mówi profesor, to żołnierz każdej wojny, każdego czasu; Wittlin dostrzega głęboką traumę, jaką wojna pozostawiła w Europie, i nie przysłania mu jej radość z polskiego zwycięstwa. W audycji usłyszymy wiersze: Zła wróżba Kazimiery Iłłakowiczówny, Polsko, nie jesteś Ty już niewolnicą... Leopolda Staffa (fragment – bez ostatniej strofy) oraz Hymn o łyżce zupy Józefa Wittlina (fragment), czytane przez Tomasza Marzeckiego.
Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia poświęcony znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. W poszczególnych odcinkach poznajemy znanych twórców, słuchając fragmentów utworów, niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz przez wypowiedzi bliskich im osób, komentarze krytyków i historyków. Niniejszy cykl poświęcony został poezji żołnierskiej i patriotycznej okresu I wojny światowej i dwudziestolecia międzywojennego.
ilustracja: fot. autor nieznany, Wikimedia Commons, PD
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus