Pieśń niepodległa | Finezje literackie | 3/5
W kolejnej części cyklu literaturoznawca Andrzej Zieniewicz opowiada o wierszach Kazimiery Iłłakowiczówny i Bronisławy Ostrowskiej dotyczących wojny. U Ostrowskiej, w tomiku ABC polskiego pielgrzyma, podkreśla widoczne wpływy romantycznej poezji mesjanistycznej: odzyskanie niepodległości nazwane tam zostaje zmartwychwstaniem Polski; Iłłakowiczówna natomiast – w wierszu Trzy struny – pokazuje nieszczęście rozbiorów i potrzebę zemsty, apeluje też o walkę z bronią w ręku. Według Zieniewicza walkę tę prowadziły Legiony; ze swoim romantycznym nastawieniem były urzeczywistnieniem poetyckiej wizji. W audycji słyszymy wiersze: Trzy struny i A ta dudka... Kazimiery Iłłakowiczówny oraz Legiony Leopolda Staffa (fragment), czytane przez Tomasza Marzeckiego.
Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia poświęcony znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. W poszczególnych odcinkach poznajemy znanych twórców, słuchając fragmentów utworów, niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz przez wypowiedzi bliskich im osób, komentarze krytyków i historyków. Niniejszy cykl poświęcony został poezji żołnierskiej i patriotycznej okresu I wojny światowej i dwudziestolecia międzywojennego.
ilustracja: fot. autor nieznany, Wikimedia Commons, PD
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus