Opowiadania Karen Blixen | Finezje literackie | 3/5
W tej części cyklu Tomasz Miłkowski, krytyk literacki, w rozmowie z Grażyną Gronczewską mówi o charakterystycznej cesze opowiadań Karen Blixen: wszystkie one, mimo swojej prostoty, są przypowieściami o świecie, pewnymi parabolami, które mówią dużo więcej o rzeczywistości niż wydaje się w pierwszym, najbardziej literalnym ich odczytaniu. To między innymi ta bogata warstwa metaforyczna stała się powodem, dla którego wiele z tych opowiadań trafiło na deski teatrów. Fragmenty opowiadania Nieśmiertelna opowieść Karen Blixen z tomu Anegdoty o przeznaczeniu w przekładzie Wiesława Juszczaka, czyta w audycji Elżbieta Kijowska.
Karen Blixen (ur. 17 kwietnia 1885 roku w Rungsted k. Kopenhagi, zm. 7 września 1962 roku tamże) – wybitna duńska pisarka. Kształciła się w Kopenhadze, Paryżu i Rzymie; ukończyła Królewską Duńską Akademię Sztuk Pięknych. W 1914 wyszła za mąż za swojego kuzyna, szwedzkiego barona Brora von Blixen-Finecke, z którym wyjechała do Kenii i założyła farmę kawy. Po separacji i rozwodzie z mężem (1925) sama zajmowała się plantacją – od 1921 do 1931 roku, kiedy to z powodu załamania się rynku kawy wróciła do Danii. Zajęła się wówczas pracą literacką, a jej najgłośniejszym dziełem są wspomnienia z pobytu w Kenii – Pożegnanie z Afryką (1937). W 1952 została odznaczona nagrodą literacką Złote Laury. Wydała również m.in. Siedem niesamowitych opowieści (1934), Zimowe opowieści (1942), Niewinne mścicielki (1947), Anegdoty o przeznaczeniu, wydawane później jako Uczta Babette (1958) oraz Cienie na trawie (1960).
Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia poświęcony znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. W poszczególnych odcinkach poznajemy znakomitych twórców słuchając fragmentów utworów, niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz przez wypowiedzi bliskich im osób, komentarze krytyków i historyków. Ten cykl Finezji poświęcony został prozie Karen Blixen.
ilustracja: Karen Blixen, fot. Per Willmann, Europeana, CC BY-NC-ND
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus