George Bernard Shaw | Finezje literackie| 2/5
W drugim odcinku audycji krytyk teatralny Janusz Majcherek kontynuuje wątek publicystyki w dramatach George’a Bernarda Shawa. Mówi o prezentowanych explicite przez dramatopisarza w przedmowach do poszczególnych sztuk poglądach, których ilustracjami stawały się następujące po słowie wstępnym dramaty. Porusza również kwestię ewolucji światopoglądu irlandzkiego dramaturga, który, wychowany w środowisku purytańskim, odrzucił szybko myślenie religijne. Na pewnym etapie życia zwrócił się ku fabianizmowi, odmianie socjalizmu, i poglądy te szerzył poprzez swoje sztuki. W audycji pojawiają się nagrania archiwalne z 1977 roku, w których opinie o George’u Bernardzie Shaw oraz jego słynne aforyzmy czytają Mieczysław Voit, Wojciech Duryasz i Włodzimierz Press, a także fragment adaptacji radiowej z 1953 roku sztuki Pygmalion George'a Bernarda Shawa w przekładzie Floriana Sobieniowskiego i reżyserii Michała Meliny, w której występują m.in. Antoni Różycki, Jacek Woszczerowicz i Jan Kurnakowicz.
George Bernard Shaw (ur. 26 lipca 1856 roku w Dublinie, zm. 2 listopada 1950 roku w Ayot St Lawrence w Anglii) – irlandzki dramaturg i prozaik, współzałożyciel London School of Economics, laureat literackiej nagrody Nobla (1925) i Oscara w kategorii „najlepszy scenariusz adaptowany” (1938, na podstawie własnej sztuki Pygmalion), socjalista, pacyfista, zwolennik filozofii Fryderyka Nietzschego i Henri Bergsona (głównie koncepcji siły życiowej). Karierę pisarską rozpoczął jako krytyk teatralny i muzyczny. W 1904 roku stworzył tzw. scenę idei w londyńskim Royal Court Theatre; uważał scenę za platformę głoszenia własnych poglądów, stąd jego utwory dramatyczne (było ich ponad 50), głównie komedie, były w większości swoistymi debatami i polemikami, trącącymi nierzadko publicystyką. Nie przeszkodziło to miłośnikom teatru na całym świecie pokochać te sztuki, co było niewątpliwie zasługą bystrości obserwacji obyczajowej, ironii, znakomitego dowcipu i błyskotliwych dialogów. Do najważniejszych należą: Profesja pani Warren (1902, wyst. pol. 1904), Pigmalion (1913, wyst. pol. 1914) i Święta Joanna (1923, wyst. pol. 1924).
Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia, poświęcony znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. W poszczególnych odcinkach poznajemy znakomitych twórców słuchając fragmentów utworów, niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz przez wypowiedzi bliskich im osób, komentarze krytyków i historyków. Ten cykl Finezji poświęcony został twórczości irlandzkiego dramatopisarza George’a Bernarda Shawa.
ilustracja: George Bernard Shaw, fot. autor nieznany, Wikimedia Commons, PD
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus