Co dziś dla mnie, jutro tobie | Finezje literackie | 3/4
odtwarzaj/zatrzymaj - spacja|
przewiń w przód/przewiń w tył - strzałki prawo/lewo|
głośniej/ciszej - strzałki góra/dół|
jakość - q
Rola nagrobków w podtrzymywaniu przez wspólnotę pamięci o zmarłych
Opis materiału
W tym odcinku audycji kulturoznawca i antropolog z Uniwersytetu Warszawskiego, profesor Roch Sulima, mówi o prowincjonalnych, wiejskich przykościelnych cmentarzach i o tym, że napisy na nagrobkach pojawiły się na takich cmentarzach stosunkowo późno – dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Omawia znaczenie nagrobków – ich rolę w podtrzymywaniu przez wspólnotę pamięci o zmarłych – wszak prawdziwa śmierć następuje dopiero wtedy, gdy umierają wszelkie wspomnienia o człowieku. Antropolog przedstawia również ludową wizję śmierci jako kolejnego etapu w organicznym cyklu życia, podkreśla istnienie żywiołu witalności oraz głęboki zmysłowy związek człowieka z naturą, jaki funkcjonuje w tej kulturze oraz wskazuje na przykłady zachowań i rytuałów związanych ze śmiercią, które ten związek obrazują. W audycji fragment Rozmowy mistrza Polikarpa ze śmiercią oraz wiersze Modlitwa i Jeżeli ludowego poety Jana Pocka czyta Wojciech Gąssowski.
Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia, poświęcony znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. W poszczególnych odcinkach poznajemy znakomitych twórców słuchając fragmentów utworów, niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz przez wypowiedzi bliskich im osób, komentarze krytyków i historyków. Ten cykl Finezji poświęcony został miejscu śmierci w kulturze ludowej.
ilustracja: fot. lehorhe, Flickr, CC BY-NC-ND
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus