Co dziś dla mnie, jutro tobie | Finezje literackie | 1/4
Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia, poświęcony znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. W poszczególnych odcinkach poznajemy znakomitych twórców słuchając fragmentów utworów, niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz przez wypowiedzi bliskich im osób, komentarze krytyków i historyków. Ten cykl Finezji poświęcony został miejscu śmierci w kulturze ludowej.
W pierwszym odcinku audycji, w rozmowie z Kają Kamińską, profesor Roch Sulima, kulturoznawca i antropolog, opisuje najważniejsze różnice między dzisiejszym myśleniem o śmierci i doświadczaniem jej a tym, jak śmierć i umieranie widziane były w kulturze staropolskiej oraz kulturze ludowej. Na plan pierwszy wysuwa się kwestia godnej śmierci i wspólnotowego umierania, o którym dzisiaj, w obliczu śmierci w czterech ścianach obcej szpitalnej sali, mówić trudno. Profesor zauważa, że dziś mówienie o śmierci stało się społecznym tabu, czymś niestosownym. Opowiada w tym kontekście o ogromnej naturalności, z jaką podchodzono do śmierci dawniej, jak przygotowywano się do niej i jak ją celebrowano poprzez rytuały pożegnań, „żale” i świadkowanie czyjejś śmierci. Fragment wiersza Na groby Mikołaja Reja oraz wiersze Jeszcze i Ostatnia modlitwa współczesnego ludowego poety i pisarza Jana Pocka czyta w audycji Wojciech Gąssowski.
ilustracja: fot. lehorhe, Flickr, CC BY-NC-ND
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus