William Wharton | Finezje literackie | 1/4
Niniejszy cykl Finezji poświęcony został twórczości Williama Whartona.
W pierwszym odcinku cyklu o swoim stosunku do prozy amerykańskiego pisarza mówią uczniowie Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie, a autorka przekładu Ptaśka Williama Whartona, Jolanta Kozak, snuje rozważania na temat odbioru literatury przez młodych ludzi i zmiany ich sposobu widzenia świata i twórczości literackiej później, kiedy już dorosną. Fragmenty książki Ptasiek w przekładzie Jolanty Kozak czyta w audycji Wojciech Duriasz.
William Wharton właśc. Albert William du Aime (ur. 7 listopada 1925 roku w Filadelfii, zm. 29 października 2008 roku w Encinitas w Kalifornii) – amerykański pisarz, psycholog i malarz o francuskich korzeniach, nagrodzony National Book Award (1980) za debiutancką powieść Ptasiek (1978), zekranizowaną przez Alana Parkera. W 1943 roku ukończył Upper Darby High School w Pensylwanii. W czasie II wojny światowej zgłosił się jako ochotnik do armii amerykańskiej i walczył na terenie Europy. Podczas ofensywy w Ardenach został ranny i wrócił do Ameryki. Renta inwalidzka pozwoliła mu na podjęcie studiów – ukończył wydział sztuk pięknych na University of California w Los Angeles, zdobył też doktorat z psychologii. W 1960 roku przeniósł się z rodziną do Europy, mieszkał głównie we Francji. Autor m.in. powieści Tato (1981), W księżycową jasną noc (1982) i Spóźnieni kochankowie (1991).
Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia poświęcony
znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. W
poszczególnych odcinkach poznajemy znakomitych twórców słuchając
fragmentów utworów, niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz przez
wypowiedzi bliskich im osób, komentarze krytyków i historyków.
ilustracja: William Wharton, fot. Cezary p, Wikimedia Commons, CC BY-SA
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus