W co się bawić | Finezje literackie | 5/5
Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia poświęcony znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. W poszczególnych odcinkach poznajemy znakomitych twórców słuchając fragmentów utworów, niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz przez wypowiedzi bliskich im osób, komentarze krytyków i historyków. Niniejszy cykl Finezji poświęcony został znakomitemu autorowi tekstów piosenek i wykonawcy piosenki autorskiej Wojciechowi Młynarskiemu.
W ostatniej części audycji mamy okazję raz jeszcze, w nagraniu archiwalnym z 1980 roku, posłuchać Wojciecha Młynarskiego, który opowiada o pisaniu libretta do opery Henryk VI na łowach oraz kolejnych tego typu projektach, do których został zaproszony, w tym o pisaniu tekstów do operetek. Mówi też o tym, jak bardzo zaangażował się w teatr muzyczny, co odbija się poniekąd na piosenkach, dla których ma przez to zdecydowanie mniej czasu. W programie pojawia się również inne archiwalne nagranie – fragment wywiadu Walentyny Toczyskiej z bohaterem audycji, który został przeprowadzony w 1965 roku, wkrótce po zdobyciu przez Młynarskiego kolejnych nagród na festiwalu w Opolu za jego piosenki kabaretowe. Młody artysta mówi o najwcześniejszych początkach swojej twórczości i kontakcie z publicznością oraz o piosence Żorżyk, której fragment mamy okazję usłyszeć w audycji, podobnie jak i fragmenty kilku innych utworów z tekstami Wojciecha Młynarskiego.
Wojciech Młynarski (ur. 26 marca 1941 roku w Warszawie) – satyryk, artysta kabaretowy, autor tekstów piosenek (uznawany za twórcę nowej formy artystycznej – tzw. felietonów śpiewanych), poeta, reżyser i wykonawca piosenki autorskiej, znany przede wszystkim z autorskich recitali; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Debiutował na początku lat 60. w klubie studenckim Hybrydy. W 1963 roku ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, w tym samym roku jego piosenka Ludzie to kupią w wykonaniu Janiny Ostali została wyróżniona na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Od połowy lat 60. współpracował z kabaretami Dudek, Owca i Dreszczowiec. Najbardziej znane utwory z tamtego okresu to m.in. W Polskę idziemy, Jesteśmy na wczasach i W co się bawić. Pracował również w telewizyjnej redakcji rozrywki; jest ponadto autorem przekładów piosenek z musicali Kabaret, Jesus Christ Superstar i Chicago. Odznaczony m.in. Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2007) i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2011).ilustracja: Wojciech Młynarski, fot. Jarosław Kruk, Wikimedia Commons, CC BY-SA
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus