Sławomir Mrożek | Finezje literackie | 3/5
W trzeciej części audycji przywoływana jest wypowiedź samego Sławomira Mrożka, który dzieli się ze słuchaczami swoją refleksją: „Mój stosunek do życia, jako zjawiska podkreśla pewien czterowiersz. (..) Jest to fragment zasłyszany kiedyś na przedstawieniu Trzy pomarańcze Michałkowa w teatrze lalek Groteska w Krakowie: «Różne straszydła o brzydkim wyglądzie chwyciły chłopca i zaczęły bić, potem topiły w komarowym błocie, a chłopczyk wołał: Pozwólcie mi żyć!». Scenografka Małgorzata Trojtler mówi o swoich wyobrażeniach dotyczących wyglądu zewnętrznego Mrożka. Krytyk teatralny, Janusz Majcherek, mówi o licznych skandalach, które wywoływała Mrożkowska twórczość, w szczególności wystawiony w 1963 roku dramat Śmierć pułkownika. Włodzimierz Press czyta opowiadania Pomnik i Kandydatura.
Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia poświęcony
znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. W
poszczególnych odcinkach poznajemy znanych twórców słuchając fragmentów
utworów, niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz poprzez wypowiedzi osób,
które ich znały, cytowane fragmenty listów, komentarze krytyków i
historyków. Ten cykl Finezji literackich poświęcony jest Sławomirowi Mrożkowi.
Sławomir Mrożek (ur. 29 czerwca 1930 w Borzęcinie, zmarł 15 sierpnia 2013 r. ) – wybitny dramatopisarz, prozaik, satyryk i rysownik. Zadebiutował reportażem w Przekroju w 1950 roku. W latach 1950-1954 pracował w redakcji krakowskiego Dziennika Polskiego, a od 1956 do 1958 roku – w tygodniku Życie Literackie. Od 1953 roku publikuje w prasie rysunki satyryczne. W 1959 roku przeniósł się do Warszawy. Współpracował z eksperymentalnym teatrem studenckim Bim-Bom w Gdańsku. W 1963 roku wyemigrował, mieszkał kolejno we Francji (Paryż), Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Włoszech i Meksyku, by w 1996 roku wrócić do Krakowa i ponownie go opuścić w 2008 roku, kiedy osiadł w Nicei na południu Francji. Zasłynął satyrycznymi opowiadaniami (m.in. ze zbiorów Półpancerze praktyczne, Wesele w Atomicach, Donosy), pełnymi groteski i ironii, ale światową sławę przyniósł mu dramat Tango z 1964 roku. W swoich utworach podejmował często tematy polityczne, obnażając absurdy polskiej rzeczywistości. W 1997 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a w 2010 roku – Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
ilustracja: Sławomir Mrożek, Arturo Espinoza, Flickr, CC BY-NC 2.0
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus