Polskie pieśni biesiadne | Finezje literackie | 5/5
W ostatnim odcinku audycji Polskie pieśni biesiadne pisarz Piotr Kuncewicz opowiada o piosenkach z czasów II wojny światowej. Zwraca uwagę na ich lekkość, prostotę melodii, prześmiewczy ton, rubaszny humor, które w jego przekonaniu stanowią sposoby radzenia sobie z traumą wojny, drogę ucieczki od ponurej rzeczywistości. Jedną z najbardziej znanych piosenek z tego okresu jest Siekiera, motyka..., której proste rymy i rytm dawały możliwość nawet najbardziej niedoświadczonym twórcom dodawać kolejne zwrotki. W dalszej części audycji pisarz wspomina o piosenkach typowo biesiadnych, poświęconych przyjęciom, uroczystościom i pijatyce, a także o obecnej w wielu utworach fascynacji przestępczym półświatkiem, biednymi przedmieściami i ludźmi z marginesu społecznego. W audycji słyszymy recytacje fragmentów tekstów pieśni biesiadnych: Siekiery, motyki… Anny Jachniny oraz U cioci na imieninach, Pije Kuba do Jakuba, Ballady o Felku Zdankiewiczu oraz Kiedy muzyczka zagra sztajera anonimowych autorów w wykonaniu Macieja Rayzachera i Joanny Jędryki.
Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia poświęcony znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. W poszczególnych odcinkach poznajemy znanych twórców, słuchając fragmentów utworów, niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz przez wypowiedzi bliskich im osób, komentarze krytyków i historyków. Niniejszy cykl poświęcony został polskim pieśniom biesiadnym.
ilustracja: January Suchodolski, Biwak ułanów polskich pod Wagram, 1859, Wikimedia Commons, PD
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus