Polskie pieśni biesiadne | Finezje literackie | 4/5
odtwarzaj/zatrzymaj - spacja|
przewiń w przód/przewiń w tył - strzałki prawo/lewo|
głośniej/ciszej - strzałki góra/dół|
jakość - q
O tym, że pieśni powstawały wśród XIX-wiecznej młodzieży uczącej się za granicą i tęskniącej za Polską
Opis materiału
W przedostatniej części cyklu pisarz Piotr Kuncewicz opowiada o powstawaniu tych pieśni na przykładzie dwóch utworów: Upływa szybko życie i Precz, precz od nas smutek wszelki. Podkreśla, że pieśni te powstawały wśród dziewiętnastowiecznej młodzieży szkolnej i studenckiej uczącej się często za granicą i tęskniącej za Polską; stąd, zdaniem pisarza, w tekstach obydwu pieśni dominującymi emocjami są przeplatające się smutek i radość, a także dojmujące poczucie przemijania. Kuncewicz zwraca również uwagę na przebijającą ze wspomnianych pieśni tęsknotę za domem rodzinnym, ale też za pewnym stylem życia, tęsknotę za dworkiem otoczonym lasem, polowaniami i etosem szlacheckim. W audycji usłyszymy pieśni: Upływa szybko życie Franciszka Leśniaka, Precz, precz od nas smutek wszelki Antoniego Odyńca, Pojedziemy na łów anonimowego autora, Prząśniczkę Jana Czeczota oraz fragment Zemsty Aleksandra Fredry. Teksty czytają Bogosz Bilewski, Marek Obertyn i Katarzyna Łaniewska.
Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia poświęcony znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. W poszczególnych odcinkach poznajemy znanych twórców, słuchając fragmentów utworów, niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz przez wypowiedzi bliskich im osób, komentarze krytyków i historyków. Niniejszy cykl poświęcony został polskim pieśniom biesiadnym.
ilustracja: January Suchodolski, Biwak ułanów polskich pod Wagram, 1859, Wikimedia Commons, PD
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus