Polskie pieśni biesiadne | Finezje literackie | 3/5
W trzecim odcinku audycji Polskie pieśni biesiadne historyczka i była łączniczka AK, Maria Wiśniewska, opowiada o pieśni Deszcz jesienny i losie żołnierskim. Jest to bardzo osobista wypowiedź o jej skojarzeniach i wspomnieniach związanych z pieśnią i walką podczas II wojny światowej. Wiśniewska zastanawia się też nad fenomenem popularności niektórych pieśni podkreślając, jak ważna jest tradycja ich przekazywania z pokolenia na pokolenie. Wspomina przy tym, że była świadkiem powstania pieśni Pałacyk Michla i wzrusza ją, kiedy słyszy tę pieśń dzisiaj, śpiewaną spontanicznie przez młodych ludzi. Dochodzi też do wniosku, że piosenki, które przetrwały w pamięci, zwykle dotyczą miłości i wojny, a więc tematów uniwersalnych. W audycji usłyszymy Deszcz jesienny Mariana Matuszkiewicza, Jak długo w sercach naszych [Zwycięży Orzeł Biały] anonimowego autora oraz Rozszumiały się wierzby płaczące Romana Ślęzaka, które czytają Marek Obertyn i Bogusz Bilewski.
Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia poświęcony znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. W poszczególnych odcinkach poznajemy znanych twórców, słuchając fragmentów utworów, niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz przez wypowiedzi bliskich im osób, komentarze krytyków i historyków. Niniejszy cykl poświęcony został polskim pieśniom biesiadnym.
ilustracja: January Suchodolski, Biwak ułanów polskich pod Wagram, 1859, Wikimedia Commons, PD
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus