Milan Kundera | Finezje literackie | 1/5
W pierwszym odcinku audycji Michał Komar, wydawca, scenarzysta i krytyk filmowy, zarysowuje polityczny kontekst i tło, na którym rozgrywają się losy bohaterów powieści Milana Kundery. Mówi o terrorze w Czechosłowacji po 1968 roku, ale również o uniwersalności opowiadanych przez czeskiego pisarza historii, w których na plan pierwszy wysuwa się los człowieka i zbiorowości, rola określonych wyborów, których można w życiu – lub w dziejach narodu – dokonać tylko raz. Fragmenty powieści Nieznośna lekkość bytu Milana Kundery w przekładzie Agnieszki Holland czyta Tomasz Budyta.
Milan Kundera (ur. 1 kwietnia 1929 roku w Brnie) – czeski pisarz i eseista, który na stałe osiadł we Francji. Studiował literaturę na Uniwersytecie Karola w Pradze. W 1950 roku z przyczyn politycznych zmuszony został do przerwania studiów (ukończył je ostatecznie w 1952 roku), został też wówczas usunięty z partii, do której dwa lata wcześniej entuzjastycznie wstąpił. Stało się to impulsem do napisania powieści Żart, która stanowiła satyrę na życie w komunistycznym państwie czechosłowackim. Brał udział w wydarzeniach Praskiej Wiosny i skrytykował interwencję państw Układu Warszawskiego w 1968 roku, co poskutkowało wpisaniem jego dzieł na czarną listę. W 1975 roku wyemigrował do Francji. Opublikował m.in. powieści Żart (1967, wyd. pol. 1970), Księga śmiechu i zapomnienia (1978, wyd. pol. 1993), Życie jest gdzie indziej (1979, wyd. pol. poza cenzurą 1984), Nieznośna lekkość bytu (1981, wyd. pol. Londyn 1984). Jego dzieła charakteryzuje z jednej strony humor, z drugiej zaś sceptycyzm i pesymizm oraz głęboki, filozoficzny namysł nad kondycją człowieka – rolą określonych decyzji i przypadku w życiu tak poszczególnych ludzi, jak i całych społeczeństw, czy to pod panowaniem systemu komunistycznego czy gdzieś indziej.
Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia, poświęcony znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. W poszczególnych odcinkach poznajemy znakomitych twórców słuchając fragmentów utworów, niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz przez wypowiedzi bliskich im osób, komentarze krytyków i historyków. Ten cykl Finezji poświęcony został twórczości Milana Kundery.
ilustracja: Milan Kundera,fot. Elisa Cabot, Flickr, CC BY-SA
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus