Mieć czy być? | Finezje literackie | 3/4
W kolejnym odcinku cyklu psycholożka, profesor Krystyna Ostrowska zauważa, że współczesnym Polakom należałoby przywrócić radość istnienia. Jej brak dostrzega przede wszystkim obserwując burzliwe dyskusje wokół życia poczętego. Podkreśla również rolę zdrowego podejścia do życiowych osiągnięć, aby w gonitwie za kolejnymi dyplomami czy dobrami materialnymi, których inni zgromadzili więcej niż my, nie stracić z oczu tego, co najważniejsze – kontaktu z drugim człowiekiem i ze światem. Fragmenty książki Mieć czy być? Ericha Fromma w przekładzie Mirosława Chałubińskiego czyta w audycji Andrzej Tomecki, a jej ilustrację muzyczną stanowi kompozycja Sunday Andreasa Vollenweidera.
Erich Fromm (ur. 23 marca 1900 roku we Frankfurcie nad Menem, zm. 18 marca 1980 roku w Muralto w Szwajcarii) – niemiecki psycholog, psychoanalityk, socjolog i filozof, jeden z twórców psychoanalizy społecznej. Pochodził z religijnej rodziny żydowskiej. W 1918 roku rozpoczął studia prawoznawcze na uniwersytecie we Frankfurcie, po roku przeniósł się uniwersytet w Heidelbergu i zmienił kierunek na socjologię, a jego wykładowcami byli m.in. Karl Jaspers i Heinrich Rickert. W 1922 roku uzyskał doktorat, a w 1930 roku ukończył praktyki psychoanalityczne w Instytucie Psychoanalitycznym w Berlinie. Współpracował z tzw. szkołą frankfurcką; miał duży udział w opracowaniu teorii osobowości autorytarnej. W 1932 roku wyjechał do Genewy, a następnie do Nowego Jorku, gdzie postanowił pozostać po otrzymaniu informacji o dojściu Hitlera do władzy. W 1941 roku opublikował jedną ze swoich najważniejszych książek – Ucieczkę od wolności, w której analizował psychologiczny mechanizm, który doprowadził do hitleryzmu. Inne ważne pozycje w dorobku Fromma to m.in. O sztuce miłości (1956), Buddyzm zen i psychoanaliza (1960), Anatomia ludzkiej destrukcyjności (1973) oraz Mieć czy być? (1976). Był profesorem na uniwersytetach w Nowym Jorku i Meksyku. W 1976 roku przeniósł się do Szwajcarii.
Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia, poświęcony znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. W poszczególnych odcinkach poznajemy znakomitych twórców słuchając fragmentów utworów, niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz przez wypowiedzi bliskich im osób, komentarze krytyków i historyków. Ten cykl Finezji poświęcony został książce Mieć czy być? Ericha Fromma.
ilustracja: Mieć czy być?, Dom Wydawniczy Rebis, 2005
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus