Mieć czy być? | Finezje literackie | 2/4
Psycholożka, profesor Krystyna Ostrowska, mówi w tym odcinku audycji o kluczowej w życiu każdego człowieka potrzebie odkrycia sensu, głównego celu swojego życia. To posiadanie takiego celu zapewnia ludziom zakorzenienie w życiu i otwarcie na innych, często słabszych i potrzebujących naszej pomocy. W tym kontekście profesor Ostrowska przywołuje zagadnienia poruszane przez Fromma w innej jego słynnej książce – O sztuce miłości (1956). Zauważa też, że dzisiaj wszyscy koncentrują się – paradoksalnie nawet w trosce o zdrowie i rozwój– na „mieć”, na tym, co trzeba posiadać, aby być zdrowym i prawidłowo się rozwijać… Fragmenty książki Mieć czy być? Ericha Fromma w przekładzie Mirosława Chałubińskiego czyta Andrzej Tomecki. Ilustrację muzyczną stanowi Sunday Andreasa Vollenweidera.
Erich Fromm (ur. 23 marca 1900 roku we Frankfurcie nad Menem, zm. 18 marca 1980 roku w Muralto w Szwajcarii) – niemiecki psycholog, psychoanalityk, socjolog i filozof, jeden z twórców psychoanalizy społecznej. Pochodził z religijnej rodziny żydowskiej. W 1918 roku rozpoczął studia prawoznawcze na uniwersytecie we Frankfurcie, po roku przeniósł się uniwersytet w Heidelbergu i zmienił kierunek na socjologię, a jego wykładowcami byli m.in. Karl Jaspers i Heinrich Rickert. W 1922 roku uzyskał doktorat, a w 1930 roku ukończył praktyki psychoanalityczne w Instytucie Psychoanalitycznym w Berlinie. Współpracował z tzw. szkołą frankfurcką; miał duży udział w opracowaniu teorii osobowości autorytarnej. W 1932 roku wyjechał do Genewy, a następnie do Nowego Jorku, gdzie postanowił pozostać po otrzymaniu informacji o dojściu Hitlera do władzy. W 1941 roku opublikował jedną ze swoich najważniejszych książek – Ucieczkę od wolności, w której analizował psychologiczny mechanizm, który doprowadził do hitleryzmu. Inne ważne pozycje w dorobku Fromma to m.in. O sztuce miłości (1956), Buddyzm zen i psychoanaliza (1960), Anatomia ludzkiej destrukcyjności (1973) oraz Mieć czy być? (1976). Był profesorem na uniwersytetach w Nowym Jorku i Meksyku. W 1976 roku przeniósł się do Szwajcarii.
Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia, poświęcony znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. W poszczególnych odcinkach poznajemy znakomitych twórców słuchając fragmentów utworów, niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz przez wypowiedzi bliskich im osób, komentarze krytyków i historyków. Ten cykl Finezji poświęcony został książce Mieć czy być? Ericha Fromma.
ilustracja: Mieć czy być?, Dom Wydawniczy Rebis, 2005
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus