Księga niepokoju - Fernando Pessoa | Finezje literackie | 1/5
W pierwszym odcinku audycji w rozmowie z Anną Borkowską Janina Klave, autorka przekładu Księgi niepokoju, historyczka i tłumaczką literatury, opowiada o tym, w jakich okolicznościach wydane zostało w Polsce najsłynniejsze dzieło Pessoi oraz gdzie i kiedy zetknęła się po raz pierwszy z twórczością wielkiego portugalskiego poety. Klave mówi również o swoim ulubionym tomie poezji Pessoi, zatytułowanym Przesłanie, który ten „mistyczny nacjonalista”, jak sam siebie nazywał, poświęcił Portugalii i portugalskim bohaterom narodowym; mówi także o nim samym i jego gorączkowym życiu. Fragment Księgi niepokoju w przekładzie Janiny Klave czyta Henryk Boukołowski.
Fernando Pessoa (ur. 13 czerwca 1888 roku w Lizbonie, zm. 30 listopada 1935 roku tamże) – portugalski poeta, pisarz, krytyk literacki i tłumacz; przedstawiciel modernizmu i prekursor futuryzmu w Portugalii, jeden z największych poetów języka portugalskiego. Do siedemnastego roku życia mieszkał w Afryce Południowej, w 1905 roku wrócił do Lizbony i do końca życia właściwie jej nie opuszczał. Był współzałożycielem opiniotwórczego portugalskiego pisma literackiego Orpheu. Interesował się spirytyzmem, astrologią, okultyzmem i alchemią. Swoje wiersze publikował pod własnym nazwiskiem oraz pod kilkunastoma heteronimami, takimi jak m.in. Alberto Caeiro, Ricardo Reis, Álvaro de Campos czy Bernardo Soares. Z każdym z tych nazwisk skojarzone były cechy konkretnej osoby z przypisaną jej datą urodzin, wyglądem, temperamentem, poglądami na literaturę i życiową filozofią. Twórczość każdego z heteronimów różni się stylem, manierą i poetyką, a znawcy poezji Pessoi spierają się, wiersze którego z nich należałoby uznać za najdoskonalsze. Dzieło, które wielu krytyków uważa za opus magnum pisarza, to opublikowana pod heteronimem Bernardo Soares Księga niepokoju, która wydana została dopiero w 1982 roku, prawie 50 lat po śmierci autora.
Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia, poświęcony
znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. W
poszczególnych odcinkach poznajemy znakomitych twórców, słuchając
fragmentów utworów, niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz przez
wypowiedzi bliskich im osób, komentarze krytyków i historyków. Ten cykl Finezji poświęcony został twórczości Fernando Pessoi.
ilustracja: Fernando Pessoa, fot. autor nieznany, Wikimedia Commons, PD
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus