Książka pod choinkę | Finezje literackie | 1/5
W pierwszej części cyklu prezentującego książki godne polecenia jako prezenty pod choinkę, a także na inne okazje, filolog Zygmunt Kubiak mówi o Cesarstwie Rzymskim Tadeusza Zielińskiego, klasyka, który wychował pokolenia starożytników. Zaznacza, że choć niektóre zawarte w tej książce historycznie tezy są dziś kontrowersyjne, rzecz warta jest uwagi, napisana pięknie, z miłością i żarliwością. Kolejna polecana w programie pozycja to Hellenika Anny Świderkówny – autorki, którą do zajęcia się starożytnością zachęcił we wczesnej młodości właśnie profesor Zieliński. O trzecim wydaniu Helleników mówi redaktor naczelny Państwowego Instytutu Wydawniczego, Tadeusz Nowakowski. Prowadząca audycję Kaja Kamińska czyta fragment tej książki. Mowa będzie również o innych książkach wydanych przez PIW i polecanych jako prezent – m.in. o Piramidach Egiptu I.E.S. Edwardsa, Wyspie dnia poprzedniego Umberto Eco i Nieśmiertelności Milana Kundery.
Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia poświęcony znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. W poszczególnych odcinkach poznajemy znakomitych twórców słuchając fragmentów utworów, niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz przez wypowiedzi bliskich im osób, komentarze krytyków i historyków. W cyklu Książka pod choinkę autorzy programu pytają specjalistów – redaktorów, pisarzy, bibliotekarzy – jakie literackie pozycje poleciliby na świąteczne prezenty.
ilustracja: fot. Alan Cleaver, Flickr, CC BY
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus