Jonasz Kofta | Finezje literackie | 1/5
W pierwszym odcinku audycji Jaga Kofta, żona Jonasza Kofty, opowiada o próbach skatalogowania wszystkich utworów poety po jego śmierci. Mówi również o specyfice jego poezji: o tym, że Jonasz Kofta potrafił znaleźć poezję tam, gdzie nikt inny by jej nie dostrzegł. Odsłania kulisy jego warsztatu oraz przybliża okoliczności powstania tekstu do jednej z najsłynniejszych piosenek Kofty, zatytułowanej Jej portret, a napisanej do muzyki Włodzimierza Nahornego, do której przez dwa lata żaden tekściarz nie był w stanie wymyślić słów. Wiersze Jonasza Kofty: Co to jest miłość, Moja paranoja (fragment) oraz To wszystko mafia czyta w audycji Jerzy Bończak. W programie wykorzystano również fragmenty piosenek do tekstów Jonasza Kofty, m.in. Moja wolności i Jej portret.
Jonasz Kofta (ur. 28 listopada 1942 roku w Mizoczu na Wołyniu, zm. 19 kwietnia 1988 roku w Warszawie) – polski poeta, satyryk, piosenkarz i malarz. Urodził się w rodzinie inteligenckiej na Wołyniu – jego ojciec, Żyd, uciekł tam wraz z żoną w 1939 roku. Nadane przez rodziców imię Janusz zmienił na Jonasz w latach 60. Po wojnie zamieszkał z rodzicami we Wrocławiu. Rodzina przeprowadzała się jeszcze kolejno do Łodzi i Poznania (matka, germanistka, wykładała na tamtejszych uniwersytetach). W 1961 roku ukończył liceum plastyczne i rozpoczął studia na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP. W 1962 roku z Adamem Kreczmarem i Janem Pietrzakiem założył kabaret Hybrydy, przekształcony w 1968 roku w Pod Egidą, w którym Kofta występował do 1980 roku. Ze Stefanem Friedmannem współtworzył cykle Dialogi na cztery nogi i Fachowcy, a z Janem Pietrzakiem – Duety liryczno-prozaiczne. Jego wiersze, satyry i teksty piosenek drukowane były w czasopismach „Szpilki”, „Radar”, „Płomyk”, „ITD.”; publikował również wierszowane felietony w „Polityce”. Od 1964 roku współpracował z Programem III Polskiego Radia. Był autorem tekstów piosenek, zarówno poetyckich, jak i bardziej popularnych (m. in. Wakacje z blondynką, Radość o poranku, Śpiewać każdy może, Jej portret, Pamiętajcie o ogrodach, Z tobą chcę oglądać świat, Autobusy zapłakane deszczem czy Szary poemat), a także wykonawcą wielu popularnych utworów.
Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia poświęcony znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. W poszczególnych odcinkach poznajemy znakomitych twórców słuchając fragmentów utworów, niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz przez wypowiedzi bliskich im osób, komentarze krytyków i historyków. Ten cykl Finezji poświęcony został poecie, satyrykowi i autorowi tekstów piosenek, Jonaszowi Kofcie.
ilustracja: Jonasz Kofta, fot. Renata Pajchel, Wikimedia Commons, PD
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus