John Ronald Reuel Tolkien | Finezje literackie | 5/5
W ostatniej części cyklu pojawia się zapis sondy ulicznej, której autor pytał o znajomość Tolkiena i jego twórczości wśród młodzieży i dorosłych. W audycji można również usłyszeć fragment Niedokończonych opowieści Johna Ronalda Reuela Tolkiena w przekładzie Radosława Kota, który czyta Elżbieta Kijowska.
Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia, poświęcony znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. W poszczególnych odcinkach poznajemy znanych twórców, słuchając fragmentów utworów, niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz przez wypowiedzi bliskich im osób, komentarze krytyków i historyków. Bohaterem tego cyklu z 1995 roku jest angielski pisarz J.R.R. Tolkien.
John Ronald Reuel Tolkien (1892-1973) był angielskim pisarzem i filologiem, jednym z prekursorów współczesnej literatury fantastycznej. Od wczesnego dzieciństwa wykazywał uzdolnienia językowe. Przez cały okres wieku młodzieńczego borykał się z problemami finansowymi (kilka lat po śmierci ojca matka przeszła na katolicyzm, czego skutkiem była utrata wsparcia rodziny), co udawało mu się łagodzić świetnymi wynikami w nauce i otrzymywanymi w konsekwencji stypendiami, najpierw w Szkole Króla Edwarda, następnie w Exeter College w Oxfordzie. Przez cały ten czas samodzielnie uczył się języków obcych i wymyślał własne. W 1921 roku objął stanowisko wykładowcy w katedrze anglistyki Uniwersytetu Leeds, a zdobywszy uznanie w kręgach naukowych pracami na temat literatury staroangielskiej, w 1924 roku objął specjalnie dla niego utworzoną katedrę języka angielskiego, stając się tym samym najmłodszym profesorem Uniwersytetu w Leeds. W 1925 roku zwolniło się miejsce szefa katedry języka staroangielskiego w Oxfordzie, Tolkien zgłosił swoją kandydaturę i otrzymał stanowisko, tym samym na lata powracając do Oxfordu. W 1937 roku opublikował powieść Hobbit, która spotkała się z przychylnością czytelników. Prawdopodobnie w tym samym roku zaczął pracę nad Nowym Hobbitem, który w późniejszych latach przerodził się we Władcę Pierścieni. W tym czasie regularnie publikował wiersze, opowiadania i eseje naukowe. W 1948 roku ukończył pracę nad Władcą pierścieni, swoim opus magnum. Początkowo rękopis był odrzucany przez kolejne wydawnictwa, ostatecznie postanowiono wydać go w trzech częściach w niewielkim nakładzie, zakładając straty. Powieść została jednak przyjęta bardzo ciepło zarówno przez czytelników, jak i krytyków, a kolejne wydania, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, ugruntowywały światowy sukces pisarza. Powstały liczne kluby miłośników twórczości Tolkiena, pisano artykuły i rozprawy naukowe, a wiele powiedzonek i elementów świata powieści zaczęło przenikać do codziennego języka. W 1973 roku Tolkien otrzymał Order Imperium Brytyjskiego.
ilustracja: John Ronald Reuel Tolkien, fot. autor nieznany, Wikimedia Commons, PD
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus