Czerwona msza albo uśmiech Stalina | Finezje literackie | 4/5
W przedostatniej części audycji Bohdan Urbankowski wypowiada się na temat utrwalania władzy przez komunistów i podejmowania przez nich prób przeszczepienia kultury sowieckiej na grunt polski, które zdaniem autora książki wiązały się z koniecznością jednoczesnego rugowania kultury polskiej. Mówi o wyborach, przed jakim stanęli twórcy i o całym spektrum ich postaw wobec narzuconej ideologii. Historyk, profesor Janusz Tazbir, zwraca uwagę na fakt, że twórczość „wiernopoddańcza” ma w Polsce długą tradycję i powołuje się na utwory Stanisława Tembeckiego oraz Adama Mickiewicza. Zwraca uwagę na znaczenie warunków historycznych, mówi również o jakości poezji socrealistycznej. Piotr Kuncewicz, krytyk literatury, odnosi się do krytyki skierowanej pod adresem pracy Bohdana Urbankowskiego i sytuuję publikację obok prac Jacka Trznadla i Wiesława Pawła Szymańskiego. Wiersze: Do współczesnych Anatola Sterna oraz Powstańcom Józefa Nachta Prutkowskiego czyta Andrzej Tomecki. Audycja ilustrowana jest muzyką, m.in. piosenką Komuno wróć w wykonaniu Zofii Merle.
Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia, poświęcony znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. W poszczególnych odcinkach poznajemy znakomitych twórców słuchając fragmentów utworów, niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz przez wypowiedzi bliskich im osób, komentarze krytyków i historyków. Ten cykl Finezji poświęcony został głośnej książce Czerwona msza albo uśmiech Stalina Bohdana Urbankowskiego o polskich literatach gloryfikujących system komunistyczny przed odwilżą 1956 roku.
Bohdan Urbankowski (ur. 19 maja 1943 roku w Warszawie) – eseista, dramaturg, poeta, filozof. Absolwent polonistyki i filozofii na Uniwersytecie Warszawskim, doktor nauk humanistycznych. Twórca i teoretyk Ruchu Nowego Romantyzmu. W 1975 roku związał się z nurtem niepodległościowym opozycji; był współredaktorem licznych pism i wydawnictw podziemnych. Stypendysta Instytutu im. Piłsudskiego w Nowym Jorku i Editions Dembinski w Paryżu. Autor dramatów, esejów, zbiorów poezji, monografii (m.in. Józefa Piłsudskiego i Zbigniewa Herberta) oraz Czerwonej mszy albo uśmiechu Stalina (wydanie drugie jako Czerwona msza, czyli uśmiech Stalina), w której przedstawił twórczość polskich literatów tuż po wojnie.
ilustracja: Józef Stalin, fot. autor nieznany, Wikimedia Commons, CC BY-SA
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus