Czerwona msza albo uśmiech Stalina | Finezje literackie | 3/5
Autor książki, wychodząc od wiersza Leopolda Lewina napisanego w 10. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę, zastanawia się nad tym, jak długo rzeczywiście trwał w Polsce stalinizm. Porusza również kwestię kolejnego pokolenia – synów poetów tworzących w okresie stalinizmu, którzy próbują dzisiaj wytłumaczyć swoich ojców. Historyk, profesor Janusz Tazbir, wypunktowuje błędne założenia, które tkwią jego zdaniem u podstaw publikacji Bohdana Urbankowskiego, zwracając uwagę zwłaszcza na ustosunkowanie się przez autora do obchodów 85. rocznicy śmierci Adama Mickiewicza, problematyczność ciągłości ideologicznej między poetami czasu wojny, tworzącymi na terenach okupowanych przez ZSRR, a poetami Polski Ludowej oraz kwestię oddziaływania wierszy socrealistycznych. Pisarz Jerzy Przeździecki, były żołnierz AK, opowiada o osobistych doświadczeniach związanych z represjami stalinowskimi. Krytyk literacki Piotr Kuncewicz mówi o znaczeniu książki Bohdana Urbankowskiego oraz specyfice środowiska literackiego, którego w książce dosięga, tak głęboko, ostrze krytyki. Wiersze: W dwudziestą drugą rocznicę Leopolda Lewina oraz Tatrzańska pieśń bojowa Wiktora Woroszylski ego czyta Andrzej Tomecki. Audycja ilustrowana jest muzyką, m.in. piosenką Komuno wróć w wykonaniu Zofii Merle.
Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia, poświęcony znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. W poszczególnych odcinkach poznajemy znakomitych twórców słuchając fragmentów utworów, niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz przez wypowiedzi bliskich im osób, komentarze krytyków i historyków. Ten cykl Finezji poświęcony został głośnej książce Czerwona msza albo uśmiech Stalina Bohdana Urbankowskiego o polskich literatach gloryfikujących system komunistyczny przed odwilżą 1956 roku.
Bohdan Urbankowski (ur. 19 maja 1943 roku w Warszawie) – eseista, dramaturg, poeta, filozof. Absolwent polonistyki i filozofii na Uniwersytecie Warszawskim, doktor nauk humanistycznych. Twórca i teoretyk Ruchu Nowego Romantyzmu. W 1975 roku związał się z nurtem niepodległościowym opozycji; był współredaktorem licznych pism i wydawnictw podziemnych. Stypendysta Instytutu im. Piłsudskiego w Nowym Jorku i Editions Dembinski w Paryżu. Autor dramatów, esejów, zbiorów poezji, monografii (m.in. Józefa Piłsudskiego i Zbigniewa Herberta) oraz Czerwonej mszy albo uśmiechu Stalina (wydanie drugie jako Czerwona msza, czyli uśmiech Stalina), w której przedstawił twórczość polskich literatów tuż po wojnie.
ilustracja: Józef Stalin, fot. autor nieznany, Wikimedia Commons, CC BY-SA
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus