Anthony de Mello | Finezje literackie | 2/5
W drugiej części przygotowanej przez Rafała Seniucha audycji poświęconej ikonie New Age’u, hinduskiemu jezuicie Anthony’emu de Mello, znów usłyszymy Tadeusza Zyska, tłumacza, a jednocześnie psychologa jungowskiego. Jego zdaniem Przebudzenie, choć przedstawia punkt widzenia wychowanego w Indiach autora amerykańskiego, daje odpowiedzi znakomicie wpisujące się także w polską, katolicką tradycję. Słuchacz ma okazję zapoznać się z fragmentem artykułu Bartłomieja Dobroczyńskiego Homo psychologicus contra homo religiosus, zamieszczonego w miesięczniku „Znak” z listopada 1994 roku. Usłyszy też fragmenty książki Przebudzenie w przekładzie Beaty Moderskiej i Tadeusza Zyska, które czyta Maciej Rayzacher.
Anthony de Mello (ur. 4 września 1931 roku w Bombaju, zm. 2 czerwca 1987 roku w Nowym Jorku) – hinduski mistyk, jezuita, terapeuta. Studiował filozofię w Hiszpanii, teologię w Indiach, psychologię w Stanach Zjednoczonych. Połączył myśl Wschodu z zachodnią mistyką, propagował ćwiczenia duchowe bazujące na dokonaniach współczesnej psychoterapii. W 1975 roku założył Instytut Sadhana, ośrodek kształcący duchowych przewodników. Autor wielu książek, m.in. Śpiewu ptaka (1982) i Modlitwy żaby (1988). Pisał i mówił językiem potocznym, odwołując się do zrozumiałych dla każdego przykładów i metafor. Nazywał się „chrześcijaninem Wschodu”, choć Kongregacja Nauki Wiary uznała, że jego przekonania nie dają się pogodzić z doktryną katolicką.
Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia poświęcony znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. W poszczególnych odcinkach poznajemy znakomitych twórców słuchając fragmentów utworów, niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz przez wypowiedzi bliskich im osób, komentarze krytyków i historyków. Tym razem możemy zapoznać się bliżej z postacią słynnego przewodnika duchowego, „chrześcijanina Wschodu”, Anthony’ego de Mello.
ilustracja: fot. Esparta Palma, Flick, CC BY
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus