Nowi poeci rosyjscy | Finezje literackie | 5/5
W ostatniej audycji z cyklu poświęconego współczesnej poezji rosyjskiej przedstawiona została postać Olgi Siedakowej, erudytki związanej ze szkołą semiotyków rosyjskich, specjalistki od starożytności słowiańskich. Tłumacz literatury i poezji Adam Pomorski opowiada o drodze literackiej Olgi Siedakowej, o jej utworach i ich inspiracjach. Przedstawia ją jako osobę niezwykle wyrafinowaną, wielką indywidualność. Możemy dowiedzieć się, że poetka przyjaźniła się z autorem kultowej Moskwy-Pietuszek, Wieniediktem Jerofiejewem, i podobnie jak on była uważana za osobę znajdującą się „po drugiej stronie ironii”, spoglądającą na naszą rzeczywistość „jakby z zaświatów”. Wiersze Olgi Siedakowej w przekładzie Adama Pomorskiego: Chłopiec, starzec i pies, Postać kobieca, Dwie postaci oraz Pani i służka czyta Piotr Loretz.
Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia poświęcony
znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. W
poszczególnych odcinkach poznajemy znakomitych twórców słuchając
fragmentów utworów, niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz przez
wypowiedzi bliskich im osób, komentarze krytyków i historyków. Ten cykl
pozwala zapoznać się z twórczością pięciu współczesnych rosyjskich
poetów; ostatni odcinek poświęcony został Oldze Siedakowej.
Olga Siedakowa (ur. 1949) – poetka rosyjska, slawistka, poliglotka i tłumaczka europejskiej poezji (jest autorką przekładów m.in. T. S. Eliota, Ezry Pounda, Johna Donne’a, Rainera Marii Rilkego, Paula Celana, Dantego, Paula Claudela i św. Franciszka). Choć wcześnie zaczęła pisać, pierwszą własną książkę opublikowała dopiero w 1986 roku, a pierwszą książkę w Rosji wydała w 1990 roku.
lustracja: Moskwa, fot. Gareth Harfoot, Flickr, CC BY-NC-SA
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus