Entrada Concertante na zespół solistów i orkiestrę | Tomasz J. Opałka
Prawykonanie utworu „Entrada
concertante” na zespół solistów i orkiestrę Tomasza Opałki podczas koncertu symfonicznego w sali
koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej w 2014 roku. O muzyce młodego
kompozytora pisano przy okazji ISCM World Music Days
we Wrocławiu:
Jest kompozytorem wszechstronnym, łączącym elementy trudne w odbiorze, wysublimowane artystycznie i skrajnie nowoczesne z fragmentami o bardziej popularnym, bezpretensjonalnym, delikatnym i przyjemnym charakterze. Artysta tworzy na duże składy, nie stroni też od muzyki kameralnej i filmowej. Wiele jego dzieł charakteryzuje ostra pulsacja rytmiczna i agresywna narracja.
Dyrygent – Mieczysław
Gawroński
Instrumentalista – Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej
Kompozycję dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
Tomasz Jakub Opałka (ur. 1983) jest kompozytorem, twórcą muzyki poważnej i ścieżek dźwiękowych do filmów. Ukończył studia w zakresie kompozycji pod kierunkiem Krzysztofa Baculewskiego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Opałka był trzykrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stypendystą Fundacji Pro Polonia, DongSan Research Foundation oraz Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego. Jest m.in. laureatem III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Alexandra Moyzesa w Bratysławie (2006), II nagrody podczas Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego im. Karola Szymanowskiego (2007) oraz III nagrody podczas Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Grażyny Bacewicz. Utwory Opałki były wykonywane na wielu krajowych i zagranicznych festiwalach, m.in. Warszawskich Spotkaniach Muzycznych, Brücken Festival für Neue Musik, Musica Moderna i Warszawskiej Jesieni. Jego utwory powstały na zamówienie m.in. Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego, Instytutu Adama Mickiewicza, Zamku Królewskiego w Warszawie i Filharmonii Gorzowskiej.
ilustracja: Europeana, CC BY NC ND
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus