Ejdo i ejnam | Szmuel Agnon | 1/17
Szmuel Josef Agnon, pierwszy izraelski laureat literackiej nagrody Nobla (w roku 1966) urodził się w 1888 roku w Buczaczu, a w
1908 roku wyemigrował do Palestyny. Naprawdę nazywał się Czaczkes, Agnon to jego
pseudonim literacki. W Polsce jest pisarzem mało znanym, w 1995 roku ukazał zbiór jego opowiadań Od Buczacza do Jerozolimy. Ejdo
i ejnam to jedno z 12 opowiadań Agnona w nowym przekładzie Piotra Pazińskiego, wydanych w książce Opowieść o skrybie i inne opowiadania. Tłumacz za tę pracę otrzymał w 2017 roku nagrodę Prezydenta Gdańska im. Tadeusza Boya – Żeleńskiego.
Szmuel
Agnon uznawany jest w Izraelu za ojca założyciela współczesnej literatury
hebrajskiej. Dawał temu świadectwo m.in. Amos Oz, tak
mówiąc o Agnonie:
„Przez kilka lat usiłowałem wydostać się z cienia Agnona, walczyłem, by uwolnić swoje pisarstwo spod jego wpływów, od jego kwiecistego, wykwintnego, drobnomieszczańskiego niekiedy języka, od jego miarowej rytmiki, od pewnej midraszowej pogody ducha połączonej z ciepłym tchnieniem bogobojnej mowy, pulsu melodii jidysz i spokojnego falowania soczystej opowieści chasydzkiej.”
Wszystkie te elementy znajdujemy w opowiadaniu Ejdo i ejnam, opublikowanym przez Agnona w roku 1950. Bohaterowie – tajemniczy językoznawca doktor Ginat, antykwariusz i kolekcjoner starych ksiąg Gabriel Gamzo, jego żona Gemula, przyjaciele narratora – Greifenbachowie i wreszcie sam narrator mieszkają w Jerozolimie, i tam, a także w dalekich i dziwnych krainach rozgrywa się akcja opowiadania.
Opowiadanie Ejdo i ejnam czyta Paweł Passini - reżyser teatralny, któremu bliska jest tradycja kultury żydowskiej, zarazem kompozytor i muzyk. W tej interpretacji Ejdo i ejnam nie sprawia wrażenia opowiadania napisanego ponad 60 lat temu w egzotycznym Izraelu. Muzycznym impresjom Pawła Passiniego towarzyszą wokalizy Niny Nu i kompozycje Michała Zygmunta.
ilustracja: chany crystal, Filckr, CC BY-ND 2.0
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus