Zbigniew Herbert | Finezje literackie | 5/5
Ostatni odcinek audycji poświęconej Zbigniewowi Herbertowi stanowi pożegnanie z „księciem poetów i trudnej Polski”– jak określił go w przemówieniu podczas nabożeństwa żałobnego ks. Józef Zawitkowski. Usłyszeć można wiersz Pan Cogito myśli o powrocie do L. (Pan Cogito myśli o powrocie do rodzinnego miasta) w wykonaniu autora oraz Tkaninę w wykonaniu Krzysztofa Gosztyły.
Zbigniew Herbert (1924-1998) był poetą, eseistą, dramatopisarzem oraz autorem słuchowisk radiowych. Jego twórczość ceniona jest zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jego pierwszym tomikiem wierszy była Struna światła, wydana w 1956 roku, choć wcześniej (1950) debiutował na łamach „Tygodnika Powszechnego”. W swojej twórczości Herbert często nawiązywał do antycznych korzeni europejskiej kultury, choć jego dorobek literacki – podobnie jak całe życie poety – jest świadectwem trudnych doświadczeń XX wieku. Jednym z jego najbardziej cenionych i najpopularniejszych tomów jest Pan Cogito (1974) wraz ze słynnym Przesłaniem Pana Cogito.
Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia, poświęcony znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. W poszczególnych odcinkach poznajemy znanych twórców słuchając fragmentów utworów, niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz poprzez wypowiedzi osób, które ich znały, cytowane fragmenty listów, komentarze krytyków i historyków. Niniejszy cykl został poświęcony Zbigniewowi Herbertowi w związku z jego śmiercią 28 lipca 1998 roku.
ilustracja: Zbigniew Herbert, fot. autor nieznany, culture.si, CC BY-ND
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus