Szekspir | Finezje literackie | 4/5
Są pisarze, którzy pozostawili po sobie pamiętniki, innych opisali przyjaciele lub wrogowie. Szekspir nie zostawił po sobie żadnego bezpośredniego świadectwa. Dlatego jedynym źródłem, z którego możemy czerpać wiedzę o Szekspirze-człowieku, jest dzieło stworzone przez Szekspira-pisarza – mówi Julia Hartwig w wypowiedzi dotyczącej życiorysu angielskiego pisarza oraz wybranych jego sonetów. Ponadto w odcinku można usłyszeć: fragment Kordiana Juliusza Słowackiego w wykonaniu Andrzeja Ercharda oraz fragmenty sonetów Szekspira w wykonaniu Bartosza Frąckowiaka: Sonetu 129 oraz Sonetu 107.
William Szekspir (ur. 1564 w Stratford-upon-Avon, zm. 1616, tamże) był angielskim poetą, dramaturgiem i aktorem. Powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy w historii literatury, nie tylko angielskiej, oraz największych reformatorów teatru. Romeo i Julia, Makbet, Hamlet – to tylko trzy z jego doskonale znanych tragedii. Do jego dorobku zalicza się dziś około 40 sztuk, 154 sonetów, a także wiele utworów innych gatunków.
Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia, poświęcony znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. W poszczególnych odcinkach poznajemy znanych twórców słuchając fragmentów utworów, niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz poprzez wypowiedzi osób, które ich znały, cytowane fragmenty listów, komentarze krytyków i historyków. W tym cyklu Finezji literackich spotykamy się z Williamem Szekspirem.
ilustracja: fragment obrazu namalowanego przez nieznanego autora, Wikimedia Commons, PD
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus