Dotknąć tarki do kartofli| Podkast ODBIORNIK | odc. 3
odtwarzaj/zatrzymaj - spacja|
przewiń w przód/przewiń w tył - strzałki prawo/lewo|
głośniej/ciszej - strzałki góra/dół|
jakość - q
W trzecim odcinku podkastu ODBIORNIK sprawdzamy, jak dziś się robi wystawy, do czego przydają się ekrany i jak tradycyjne muzea radzą sobie w czasach interaktywnych podłóg i multimedialnych stołów
Opis materiału
Zainspirowane felietonem Łukasza Gorczycy STAN WODY: GDYNIA postanowiłyśmy w majowym odcinku przyjrzeć się kilku muzeom. Wybrałyśmy trzy, których ekspozycje znacznie się od siebie różnią: Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie, Muzeum Narodowe w Warszawie i Muzeum Techniki i Przemysłu w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
W Działdowie zmagamy się z zamierzchłą historią i niedawną technologią (2’20’’). Odwiedzamy też ekspozycję Marzenie i rzeczywistość. Gmach Muzeum Narodowego w Warszawie (10’38’’), a Maciej Marciniak z działu edukacji oprowadza nas po wystawie W Muzeum wszystko wolno (16’55’’). W Muzeum Techniki rozmawiamy z dyrektorem Piotrem Mady o nowoczesności. Razem z przewodnikiem Łukaszem Cerbstem nagrywamy pocztówkę dźwiękową (30’38’’) i oglądamy Szklaną Panienkę (36’21’’). Z kolei Ola Janus z Centrum Cyfrowego opowiada o tym, jak w ostatnich latach zmieniło się korzystanie z technologii w muzeach (40’44’’).
W odcinku można też posłuchać krótkiej relacji z premiery książki Marii Poprzęckiej Na oko, drugiego tomu wspólnej serii dwutygodnik.com i wydawnictwa słowo/obraz terytoria (12’21’’).
Agnieszka Słodownik – redaktorka działu MEDIA dwutygodnik.com, kuratorka wystaw nowomediowych, współautorka gry paragrafowej popiół◀▷diament (2014), gry w obiegi kultury (2012), audycji Strefa podtekstu w Jazz Radio (2005), tomiku poezji ęą (2005), magazynu sztuki „Meble” (2001–2002), strony barmleczny.com (2000–2013). Przez kilka lat pracowała na jachtach jako stewardesa.
Anna Desponds – menadżerka kultury i kuratorka filmowa, stała autorka działu MEDIA dwutygodnik.com, z wykształcenia socjolożka po warszawskim MISH-u. Interesuje się m.in. przyszłością audiowizualności, dokumentalistyką i projektowaniem doświadczeń. Wspiera dialog międzykulturowy i próbuje uprawiać zrównoważoną turystykę.
ilustracja: fot. úbilo Haku / CC BY-NC-ND
ilustracja: fot. úbilo Haku / CC BY-NC-ND
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus