Ciemno, prawie noc | Joanna Bator | 8/40
Uhonorowaną nagrodą Nike 2013 najnowszą powieść Joanny Bator czytają Ewa Skibińska i Marcin Czarnik.
Alicja Tabor, dziennikarka, po wielu latach nieobecności wraca do rodzinnego Wałbrzycha i do opuszczonego od lat poniemieckiego mieszkania swoich rodziców. Przygotowuje reportaż o dziwnych wydarzeniach, które mają miejsce w mieście: od kilku miesięcy w tajemniczych okolicznościach znikają dzieci, mnożą się też akty przemocy wobec zwierząt, wreszcie pojawia się nawet prorok, Jan Kołek, do którego przemówiła wałbrzyska Matka Boska Bolesna... Alicja gromadzi materiały do reportażu, ale jej poszukiwania nie ograniczają się do rozgrywającego się w mieście dramatu – bohaterka wraca również pamięcią do tragicznych wydarzeń z dziejów własnej rodziny: śmierci rodziców i samobójstwa pięknej starszej siostry. Konwencja powieści gotyckiej tworzy tajemniczy, niesamowity nastrój książki, ale pozwala też autorce eksplorować pokłady pamięci i (pod)świadomości swojej bohaterki.
Joanna Bator (ur. 2 lutego 1968 roku w Wałbrzychu) – pisarka, publicystka, kulturoznawczyni i filozofka, wielbicielka kultury japońskiej. Studiowała kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim, ukończyła również Szkołę Nauk Społecznych przy Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, gdzie obroniła następnie doktorat w dziedzinie filozofii. Publikowała m.in. w „Twórczości”, „Czasie Kultury” i „Tygodniku Powszechnym”. Jako pisarka zyskała rozgłos swoją drugą powieścią, zatytułowaną Piaskowa Góra (2009), a jej pozycję w świecie literackim ugruntowała Chmurdalia (2010). Za najnowszą powieść, Ciemno, prawie noc (2012), otrzymała Literacką Nagrodę Nike 2013.
ilustracja: fragment okładki książki Ciemno, prawie noc
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus