Carlos Marrodán | Zapiski ze współczesności | 3/5
W
trzeciej audycji Carlos Marrodán opowiada o pracy tłumacza literatury pięknej. Zawód tłumacza wymaga z jednej strony
wytężonej pracy i praktyki, z drugiej zaś – świeżości i indywidualizmu w
podejściu do przekładu każdej kolejnej książki. Według bohatera są dwa rodzaje tłumaczy: tacy,
którzy muszą poznać kraj, przyrodę, pejzaże i miejsca opisywane w przekładanej
literaturze i tacy, którym wystarcza wyobraźnia i wiara w magię oraz siłę
literatury. Słyszymy
również opowieść o pierwszej książce przetłumaczonej na język polski przez
Carlosa Marrodána: były to Szczeniaki
Mario Vargasa Llosy. Zachwycony lekturą tej minipowieści w oryginale, zapragnął
swoim przyjaciołom umożliwić poznanie jej po polsku.
Carlos Marrodán – poeta i tłumacz literatury hispanojęzycznej, w tym m.in. Maria Vargasa Llosy, Gabriela Garcíi Márqueza, czy Pabla Nerudy. Jego rodzice wyemigrowali do Polski na początku lat 50. – dorastał na warszawskiej Pradze. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, a swoje pierwsze tłumaczenie wydał w Państwowym Instytucie Wydawniczym w 1973 roku.
Zapiski ze współczesności to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata.
Ilustracja: Pixabay, PD
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus